Sprema se nešto veliko
Google sprema mobilnu revoluciju vrlo ambicioznim Projektom Ara

Koncept modularnih telefona već nam neko vrijeme razbuktava maštu, ali čekao se jedan veliki igrač da stvari odvede korak dalje. Taj je igrač, kao i obično, Google.
Google je tvrtka koja se ne boji riskirati, pa makar to značilo gubitke milijardi dolara i ismijavanje sveprisutne internet javnosti. Glavni osumnjičenik je, dakako, Google+, mitska društvena mreža za koju su mnogi čuli, ali rijetko tko ju je ikada i posjetio, a slična bi sudbina mogla zadestiti i Google Glass. No s budžetom stabilnije europske države, ova si mega-kompanija može dozvoliti pokoji promašaj, jer njihovi glavni proizvodi apsolutno vladaju na tržištu. Jedino su nekako ‘tanki’ na području mobilnih uređaja, ali Project Ara bi i to mogao promijeniti. I naravno, usput zauvijek promijeniti cijelu industriju!
Iako je već bilo pokušaja stvaranja modularnih telefona, nitko nije došao dalje od nekakvog osnovnog koncepta. Google je, s druge strane, na nedavnoj konferenciji predstavio jedan od novih dragulja u svojoj kraljevskoj kruni: Project Ara. U suštini se radi o pokušaju revolucije mobilnih smartphone uređaja na način da si svaki korisnik slaže mobitel po želji, kupujući razne dijelove i spajajući ih poput LEGO kockica. To bi prije svega dovelo do veće personifikacije vlastitih uređaja (do sada je maksimum bio promjena pozadine ili nekakva softwareska nadogradnja), ali i njegove duže trajnosti, jer ne biste morali svake godine kupovati cijeli, novi smartphone.
Po najavama voditelja projekta, prvi bi se uređaji na tržištu mogli naći već u ovo vrijeme iduće godine, a za sada se razmišlja o tri osnovne veličine i nekoliko različitih baza. Prva i najosnovnija baza bi koštala svega 50 dolara (oko 250-300 kuna), dok bi onu najskuplju i najveću platili i preko 500 dolara (oko 2 500-3 000 kuna). Potom bi se na te baze pomoću elektromagneta spajali razni moduli, od ekrana i baterije, pa sve do dodatne memorije, kamere ili tipkovnice. Na taj se način možete ‘igrati’ s dijelovima kako vam paše i što najbolje odgovara vašim potrebama, tako da je sasvim jasno što bi nabrijavali, primjerice, oni koji vole okidati fotke i snimati video.
Project Ara – promo video:
Kao i svaki ambiciozni projekt, i ovaj ima nekoliko mana koje bi ga na kraju mogle i pokopati. Prije svega, ovakav modularni hardware teško može biti u korak sa sve kompleksnijim softwareom, a kompatibilizacija svih komponenti i komunikacija s proizvođačima bi zbog toga mogle patiti. Dakako, morala bi postojati iznimno razgranata i dobro opskrbljena mreža proizvođača i prodavača tih modula, što bi značilo velike promjene u cijeloj industriji. Naravno, ne treba zaboraviti niti konkurenciju, koja bi morala ili razvijati svoje varijante modularnih telefona, ili na bilo koji način pokušati srezati Googleove ambicije u korijenu.
Kada se sagleda šira slika, Project Ara zvuči predobro da bi bilo istinito. Mobitel koji možeš sam slagati i za relativno male pare doći do svog idealnog uređaja, te ga na kraju uz manje preinake koristiti i po 5-6 godina? Pa to je ostvarenje svih snova! Ipak, industrija koja počiva na potrošačkom društvu i stalnoj zamjeni starog novim, vjerojatno još nije spremna na ovako utopističke ideje, tako da ćemo za sada biti oprezni sa entuzijazmom. I naravno, pratiti daljnji razvoj situacije!