trpanje
Bivši NBA košarkaš zabio 72 koša u Kini – i svejedno izgubio

Pogoditi 72 koša i izgubiti? Tragedija.
Wilt Chamberlain je u NBA utakmici došao do čarobne brojke od 100 koševa. Kobe Bryant je dogurao do 81. Sretni su ljudi koji su tome imali priliku svjedočiti. Predivno je vidjeti nekoga kako dominira. U nekim utakmicama sve ulazi… Čak i ako promašiš pola šuteva, imaš dojam da sve ulazi i nastavljaš šutirati.
To je na svojoj koži osjetio i Jordan Crawford koji je uspio zabiti 72 koša no njegova ekipa nije imala previše koristi od njegove inspirirane izvedbe. Ostatak ekipe je zabio svega 30 komada i naravno da su izgubili!
Crawford je imao šut 25-52 koji uključuje i 4-12 za tricu. Na liniji za slobodna bacanja se našao čak 20 puta – od čega je samo dva puta promašio. Također je pokupio i 16 skokova. Da je u NBA ligi imao upola ovakav učinak, NBA momčadi bi se otimale za njega, ali kineska liga postaje sve jača svake godine pa možda Crawford ipak dobije koju šansu u NBA-u kroz koju godinu, makar kao epizodni igrač koji će pomagati s klupe.
Tko je Jordan Crawford
Jordan Crawford je bivši NBA košarkaš koji u ovom trenutku igra za Tianjin Ronggang, a posljednji NBA dres koji je nosio je bio onaj Golden State Warriorsa. Na njegovu žalost, prije nego što su postali prvaci.
Prije ove sezone je nastupao za Dallas Maverickse u ljetnoj ligi, a nakon ljetne lige je potpisao za Chicago Bullse koji su mu ipak odlučili uručiti otkaz. Sredinom studenog je potpisao za Tianjin Ronggang, a čini se kako se u Kini puno bolje snalazi nego u NBA-u.
Može li tamo postići status božanstva kakav trenutno ima Stephon Marbury? Morat će još nekoliko puta ponoviti ovakav performans kako bi se to ostvarilo.
Koliko je košarka popularna u Kini?
Košarka u Kini se razvija, velikim dijelom zahvaljujući Yao Mingu, bivšem centru Houston Rocketsa koji je pridonio popularnosti sporta u svojoj rodnoj zemlji. Lokalni klinci su se naložili na NBA i sve više kineskih tv postaja je počelo prenositi NBA utakmice. Kineski brandovi su počeli ulagati u košarku pa su tako Li Ning i Peak pronašli svoje modele među NBA zvijezdama (Dwight Howard i Tony Parker za Peak, a Shaq, Baron Davis i Dwyane Wade za Li Ning).
Kineska košarkaška liga se počela razvijati, a i NBA zvijezde kao Stephon Marbury, Tracy McGrady i Steve Francis su potpisivale za kineske klubove.
U CBA ligi postoji ograničenje od dva strana igrača i to je jedini razlog zašto više američkih košarkaša ne potraži sreću na Istoku i umjesto toga se vuku po NBA-ovoj D ligi (razvojna, Development liga) i brojnim europskim ligama. Baš kao što je i “naš” nogomet u Americi dosegao popularnost, Kina bi mogla kroz par desetljeća postati respektabilna košarkaška sila u svijetu, a igrači kao što su Jordan Crawford samo podižu svijest o igranju s narančastom loptom.