pariceeee
Koliko je ustvari bogat Jeff Bezos i gdje je ovome kraj?

Svi znamo da je osnivač Amazona pun k’o brod, no koliko je zaista bogatstvo američkog poduzetnika i investitora? Kad govorimo o ciframa ovog tipa, običnim smrtnicima nije lako ispravno si uopće predočiti Bezosovo zaleđe. Kako i bi, kad iste brojke, lako je moguće, ne znaju ni ispravno numerički napisati. Njegovu started from the bottom priču vjerojatno također znate, ali prisjetimo se u najkraćim crtama onog najvažnijeg. Bezos je u garaži u Seattleu (kiša! deprica!) krenuo prodajući knjige. Odustao je tada od dobro plaćenog i perspektivnog posla na Wall Streetu i opasno naljutio starce. Iako u jednoj epizodi Storage Warsa kažu kako je knjiga jedini predmet na svijetu koji nema nikakvu vrijednost i koji ama baš nikome ne mogu uvaliti u zalagaonici, domišljati Jeff počeo je upravo tako. Bila su to doduše i neka druga vremena. Konkretno, 1994., kad su knjige bile na cijeni, a u Bezosovom Seattleu bome i grunge. Iste godine Kurt Cobain je počinio samoubojstvo, a Jeffu je krenulo. Koincidencija, naravno.
Don't compare your chapter 1 to someone else's chapter 20.
This is Jeff Bezos' office in 1994…#MondayMotivation pic.twitter.com/hBiJwsj4uZ
— Tom Bilyeu (@TomBilyeu) March 4, 2019
Fast forward 25 godina i čovjek je vlasnik najvećeg svjetskog servisa za online trgovinu, raznih medija i tko zna koliko dodatnih biznisa. Po posljednjim podacima ‘težak’ je oko 190 milijardi dolara, iako ga je prošle godine značajno olakšala bivša supruga Mackenzie Scott, s kojom se razveo nakon 26 godina braka. Da, Mackenzie je bila u igri od 1993., što se pokazalo kao najmudrija financijska odluka u njezinom životu. Iako, da se razumijemo, radi se o poduzetnoj i sposobnoj ženi. Ipak, jedan je Amazon.
MacKenzie Scott, the ex-wife of Jeff Bezos, donated $1.7 billion on Wednesday. By Friday, she'd made it all back — and then some. https://t.co/HRnxVfC3bq
— Business Insider (@businessinsider) August 1, 2020
Prije nekoliko dana financijski je svijet šokirala spoznaja kako je Jeff Bezos u jednom danu zaradio 13 milijardi dolara. Naravno, nije radio od jutra do mraka, niti je povukao neki specijalno lucidan financijski potez. Kada dolazite s takvim zaleđem s kakvim dolazi Bezos ona mantra kako novac radi sam za vas više je nego evidentna. Naravno, još jedna stara narodna pokazala se vizionarskom. Ona o tome kako se para lijepi na paru, a uš na fukaru pa je Bezos ‘ni kriv ni dužan’ valjda jedini u korona krizi toliko prosperirao. Dionice Amazona brutalno su narasle, a cifra koju je Bezos uprihodio bit će visoka podignuta letvica i za one farmaceute koji budu prvi distribuirali dugo iščekivano cjepivo. Neka tržišne igre počnu!
Jeff Bezos added $13 billion to his net worth in one day—and that's a record. https://t.co/4pbyGKHk2s
— CNBC Make It (@CNBCMakeIt) July 26, 2020
No, kao što smo već rekli, svi znamo da je 13 milijardi dolara puno, ali najbolje da ih usporedimo s nekim konkretnim stvarima pa se još bolje uvjerimo. Toliki je recimo BDP Makedonije. Da, cijele zemlje. Business Insider izračunao je kako Bezos svake sekunde zaradi $2,500, a svake minute koja prođe $150,000. Za cifru koju je zaradio u samo jednom danu mogao bi kupiti, primjerice, Los Angeles Lakerse (4 mil.), New England Patriotse (4 mil.), Miami Marlinse (1 mil.), Hannah Montanu franšizu (1 mil.), ozbiljnu flotu komercijalnih Airbusa u privatne svrhe, sve postojeće privatne otoke na Bahamima i vjerojatno sve drugo čega se možete sjetiti. I još bi mu ostalo.
While 40 million Americans filed for unemployment during the #coronavirus pandemic, billionaires saw their net worth increase by half a trillion dollars pic.twitter.com/vPDiNQhUfk
— Business Insider (@businessinsider) July 30, 2020
Bez posebne želje da zvučimo kao predsjednica Radničke fronte, ali ima li ikakvog smisla da jedan čovjek posjeduje ovoliko bogatstvo, pa čak i ako ga neće potrošiti na Hannah Montanu nego na borbu protiv klimatskih promjena? Odgovor se vjerojatno nameće sam.