Bauštela za 3 sata
Kinezi imaju novi način kako izgraditi vilu dvokatnicu za svega 3 sata

Kako je potreba za brzim i jeftinim stanovima u Kini postala iznimno velika, mnoge tvrtke pokušavaju taj problem riješiti na što efikasniji način, a modularni domovi su svakako jedna od zanimljivijih opcija!
Kinezi su nam već dobro poznati po brzini gradnje bilo čega što uhvate u ruke (o kvaliteti nećemo suditi), a svijet svako malo iznenade nekim novim videom koji prikazuje nicanje kakve zgrade u rekordnom vremenu. No, kako je moto uvijek “brže, više, jače“, tako i oni unaprijeđuju tehnologiju izgradnje, a veliki im je skok omogućilo 3D printanje. I ne, ne mislimo na šalice ili figurice iz World of Warcrafta, već divovske “kontejnere” koji su zapravo modularni dijelovi kuće!
Iako modularne kuće nisu ništa novo, ekipa iz tvrtke ZhuoDa Group tvrdi kako je revolucionarizirala samu proizvodnju uporabom 3D printera, a materijal koji koriste je njihova tajna patentirana mješavina industrijskog i poljoprivrednog otpada od kojeg se može proizvesti apsolutno sve, od imitacije mramora do imitacije drveta. Sve se to proizvodi u tvornici, a ZhouDa Group za sada u ponudi ima klasičnu vilu koja se sastoji od ukupno šest 3D modula sa zidovima, stropovima i ugrađenim svim potrebnim instalacijama (struja, voda, kanalizacija).
Za proizvodnju jedne ovakve kuće je potrebno oko 10-ak dana, kada će se svi dijelovi dopremiti do gradilišta i pomoću dizalica sastaviti u roku od nevjerojatna tri sata, pa čak i manje, kako je prikazano na demonstraciji u Xi’an Cityu. A kakva je kvaliteta ovih kućica? Iz ZhouDa Groupa tvrde kako mogu izdržati potres magnitude 9.0 po Richteru te su otporne na vatru i vodu, a sam materijal ne sadrži nikakve štetne sastojke poput formaldehida, radona ili amonijaka. Ono što je pak najvažnije jest veliko sniženje cijene (s obzirom da se sve sastavlja u tvornici i ne trebaju radnici na nekoliko tjedana/mjeseci) i vremena izgradnje, a sve to košta prihvatljivih 4 000 kuna po kvadratu. E sad, hoće li ovako nešto izdržati duže od šest mjeseci i ima li budućnosti u ovakvom načinu gradnje, vidjeti ćemo kroz par narednih godina. U svakom slučaju, tehnologija svakako obećava!