Od malih nogu je htio igrati za guangzhou
Kolumbijski napadač prešao iz Atletico Madrida u kineskog prvaka za preeeviše novca i srušio rekord

Nos Atletico Madrida za dovođenje vrhunskih napadača je u prošlosti rijetko iznevjerio. Christian Vieri, Diego Forlan, Sergio Aguero, Falcao, Diego Costa…
Istom su se nadali kad je prošlog ljeta iz Porta pristigao kolumbijski napadač Jackson Martinez za nemalih 25 milijuna funti.
“Chachacha”, kako ga često mediji i navijači nazivaju, se nije snašao u Madridu te je u 22 utakmice postigao svega tri pogotka. Očekivalo se puno više od Kolumbijca, poglavito zbog toga što je tri godine zaredom bio prvi strijelac kvalitetnog portugalskog prvenstva.
Ono što je ranije bio potez rezerviran samo za veterane koji pokušavaju iscijediti posljednje pare u karijeri, sada je postao potez za svakog igrača bez obzira na dob. Jackson Martinez je prešao u redove kineskog prvaka Guangzhou Evergrandea za 31 milijun funti. Navodno će Atletico potrošiti taj keš na vraćanje Diega Coste u crveno-bijeli dres. Ne, ne možemo zamisliti da će Martinez na predstavljanju reći da je Guangzhou Evergrande veliki klub bogate povijesti i da je od malih nogu sanjao odjenuti njihov dres, ali nogomet je odavno postao samo posao i Martinezu ništa ne možemo zamjeriti. Naposljetku, i prigovaralo se za Chelsea i Manchester City i PSG kako su samo bogatuni koji uništavaju nogomet i pljačkaju manje klubove, ali i na njih smo nakon nekog vremena navikli. Možda se uistinu Chachacha vraća i njegov osjećaj za gol prestane hibernirati, ali kvaliteta kineske lige i tamošnjih obrana nije ni blizu europskim – bez obzira koliko se novaca ulupa u transfere.
Edit: Samo dva dana nakon Martineza, Alex Teixeira iz Šahtara je prešao u Jiangsu Suning FC za 39 milijuna funti i tako je opet srušen azijski rekord.
Martinez popunjava Robinhovo mjesto?
U Guangzhou će Martinez zamjeniti Robinha koji je nakon ugovora od šest mjeseci i osvojenog naslova odlučio sreću potražiti drugdje. Navodno je ponuđen Swanseaju i Leicesteru, ali su mu zahtjevi za plaću bili previsoki. Švicarski Sion i turski Fenerbahče su također zainteresirani, ali čini se kako brazilski Santos, Peleov i Robinhov klub, ima najveću prednost.
Robinho nikako nije ostvario karijeru koja mu je bila predviđana, ali je igrao u velikim klubovima, a u svakom je ostavio nekakav trag. Nakon Real Madrida je prešao u Manchester City gdje je u prvoj sezoni bio odličan. Robinho je zabio 14 golova i bio četvrti strijelac lige, ali početkom druge sezone se ozlijedio. Nakon Santosa se skrasio u Milanu na četiri sezone gdje je postigao 32 pogotka, a posljednjih šest mjeseci se pridružio svom bivšem treneru i izborniku Luis Felipe Scolariju s kojim je osvojio i naslov kineskog prvaka, a sigurno je pomoglo i dovođenje još jednog Brazilca Paulinha iz Tottenhama za 10 milijuna funti prošlog ljeta.
Kineska liga je sve jača
Ovaj zimski prijelazni rok je bio iznenađujuće tih, a najveći potrošači su bili upravo Kinezi. Prvo je Ramires iz Chelseaja postavio azijski rekord u transferima s transferom vrijednom 25 milijuna funti, a nekoliko dana kasnije ga je Jackson Martinez nadmašio. Sreću na Dalekom istoku su u zimskom prijelaznom roku potražili i Gervinho i Freddy Guarin. Nema sumnje da će oni utjecati na kineski nogomet koji smo dosad doživljavali samo kroz jedan jedini film.
Tko zna, možda ćemo za nekoliko godina ustajati u 8 ujutro da gledamo dvoboje Guangzhou Evergrandea i Jiangsu Suninga.