Vuglji, vuglji!
A ovako izgleda mozak pod utjecajem halucinogenih gljiva

Svaki uživatelj “onih” gljiva svjestan je kako one definitivno mijenjaju način na koji naš mozak radi, a sada to možemo i vizualizirati.
Što je to svijest i odakle dolazi? Odgovor na ovo pitanje čovječanstvo traži već tisućama godina, a moderne tehnologije bi ga možda uskoro mogle i dati. Tako se neurolozi sada polagano odmiču od klasičnog istraživanja struktura mozga te se posvećuju vezama i mrežama koje se stvaraju unutar njega i na taj način utječu na ono što razumijemo, osjećamo i doživljavamo. Naravno, ovako je nešto vrlo teško dokazati, a kamoli objasniti, no znanstvenici su uvjereni kako idu u dobrom smjeru..
Ekipa s King’s Collagea u Londonu tako je ubrizgala dozu psilocibina (aktivna supstanca u gljivama koja uzrokuje halucinacije i slične lijepe pojave) u 15 testnih subjekata te su fMRI uređajem snimali njihov mozak i uspoređivali dobivene snimke s 15 ispitanika kojima je bio dan placebo. Primarni cilj nije bio istraživanje samih psihodeličnih posljedica na našu svijest, nego uzroka koji mijenjaju naš mozak i stvaraju mreže odgovorne za promjenu svijesti. Na slikama se tako vide obrađeni rezultati za skenove mozgova subjekata koji nisu dobili psilocibin (lijevo) i onih koji jesu (desno), a razlike su i više nego očite.
Kružići, linije i razne boje predstavljaju mreže bogate vezama pa tako normalan mozak ima standardne i uredno posložene veze, dok mozak pod utjecajem halucinogene droge stvara kompleksnu mrežu koja je povezana na sve strane, a da se pritom ne radi o nikakvom kaosu. Štoviše, sve je prilično dobro organizirano, a znanstvenici vjeruju da takav sustav dovodi do nekih vrlo zanimljivih i složenih fenomena u mozgu, poput sinestezije (ono kada možemo “vidjeti” zvukove ili “okusiti” boje). Jednom, kada se nađe dovoljno kvalitetan matematički model da se ovi rezultati prikažu u tri dimenzije, možda će nam neke stvari biti još jasnije. Jedva čekamo da vidimo kakve još tajne krije mozak!