Najvažnija i najvažnija sporedna stvar...
Ovo su najluđi i najbogatiji vlasnici nogometnih klubova
Oni ulažu najvažniju stvar na svijetu u najvažniju sporednu stvar na svijetu. Predstavljamo najbogatije i najluđe vlasnike nogometnih klubova.

Šeik Mansour – Manchester City
Poznat kao Šeik Mansour, a punog imena Mansoor bin Zayed bin Sultan bin Zayed bin Khalifa Al Nahyan – je zanimljiv, ali i bogat gospodin. Zamjenik glavnog ministra te brat predsjednika Ujedinjenih Arapskih Emirata je procijenjen na 20 milijardi funti, a značajan dio tog bogatstva je odlučio potrošiti na nogomet.
On i njegova poslovna grupa koja ulaže u City su razlog zašto su čelne nogometne organizacije morale uvesti financijski fair play kako bi spriječile pustošenje manjih klubova koji se ne mogu oduprijeti novčanoj moći velikih igrača. Utukao je više od milijardu funti u City i pretvorio ga u jedan od najmoćnijih nogometnih klubova.
Osim što je u potpunosti transformirao Manchester City i omogućio mu borbu za naslov prvaka, a od iduće sezone će krenuti s djelovanjem i New York City FC u američkoj nogometnoj profesionalnoj ligi (soccer je u pitanju, ne američki nogomet). Ne sumnjamo da će velik broj kvalitetnih europskih igrača krenuti preko bare kako bi popunio igrački kadar i uzeo “zelenjavu” – kao što su to napravili David Villa i Frank Lampard.
Vrhunski je jahač, tih i povučen. Dosad se pojavio samo jednom na Etihad stadionu, 2010. godine na utakmici protiv Liverpoola. Navijači jedva čekaju da ga ugledaju još koji put da mu uživo zahvale na stvaranju novog nogometnog poretka.
Vincent Tan – Cardiff City
Vincent Tan je malezijski biznismen koji je natukao para jer je doveo McDonalds u svoju zemlju. Jednog jutra se probudio i poželio kupiti nogometni klub iako nije znao pravila nogometa. Odlučio se za Cardiff City, u narodu od milja znanom kao Bluebirds, klub iz Walesa koji se natječe u Premiershipu. Pošto Tan voli crvenu boju, a i vjeruje da će se ona bolje prodavati u Aziji – plavi dresovi su zamijenjeni crvenima. Preko noći. Plava ptica iz loga kluba je zamijenjena crvenim zmajem. Tan namjerava promijeniti i ime kluba u Cardiff Dragons. Nismo sigurni što ga je dosad spriječilo, ali nadamo se da će ta nevidljiva sila nastaviti djelovati kako bi unesrećeni navijači Cardiffa bili barem malo sretniji.
Tan je prošle godine kupio i FK Sarajevo te je donirao 250 tisuća eura za bolnice u Doboju i Maglaju nakon strašnih poplava koje su zadesile naše krajeve. Lijepa gesta ili potez za publicitet – odlučite sami, ali navijači Cardiffa su složni oko tvrdnje da je Tan najgori vlasnik kluba ikad.
Silvio Berlusconi – AC Milan
U današnje vrijeme Al Capone bi bio mala beba u usporedbi s Berlusconijem. Ne znamo je li zbog “starog Silvija” netko spavao s ribama, ali on sam spava s najmlađim ribama. Baš kao i Capone osuđen je za utaju poreza, navodno je izjavio “samo budale plaćaju porez”, navodno je povezan s mafijom, medijski je mogul. Tri puta je bio premijer Italije, u svoju stranku uvrštava hostese sa svojih televizija, a apatičan narod Italije glasa za njega i dalje. Nismo ovdje zbog politike, već nogometa – ali situacija je ista. Silvio izigrava zakone, ulaže po vlastitom nahođenju (nekad puno, nekad ništa), a u modi su u posljednje vrijeme starci dovedeni za siću. Pad je počeo kad je Kaka prodan u Real za šaku eura, iako je javno plakao da ne želi napustiti Italiju. Berlusconi nije mogao odbiti taj novac. Ista stvar se dogodila s Ibrahimovićem i Thiagom Silvom koji su se zaputili u Grad Svjetlosti kako bi igrama uveseljavali navijače PSG-a. Bez obzira na prihod od basnoslovnih transfera, Milan grca u dugovima – a čini se dok je u ulozi Tate gospodin Berlusconi, neće biti bolje.
Roman Abramovič – Chelsea FC
Stari Roman Abramovič je počeo s prodajom uvezenih gumenih patkica iz svog stana u Moskvi – geto. Fejk ugovorom je ukrao vlak od pedesetak vagona nafte – geto. Podmitio je masu političara kako bi stekao prednost u borbi za naftnu premoć – geto. Ima šestero djece – geto. Izabran je za guvernera pokrajine Chukotka i svojim novcem je poslao više od 3000 ljudi na kvašenje u Crnom Moru – ljeto. Izgradio je aerodrome, bolnice i škole u Chukotki i nije nimalo čudno što su ga svi stanovnici pokrajine uzdizali u nebesa. No ako netko voli Abramoviča, onda su to navijači Chelsea. Kupio je klub kad je grcao u dugovima i odmah je uložio u kvalitetna pojačanja. Klub je vratio na stare staze slave, okrutno je mijenjao trenere te prodavao igrače koji nisu doprinosili njegovom cilju: pretvaranju Chelseaja u najveći klub na planeti. Ove sezone je vratio Mourinha na klupu, vidjet ćemo hoće li se misija uspješno nastaviti.
UEFA mu je zabranila da posjeduje dva kluba (Chelsea i CSKA iz Moskve). Službeno – ne posjeduje dva kluba. Za neslužbeno i nismo baš sigurni.
Aurelio De Laurentiis – Napoli
Aurelio De Laurentiis je filmska duša, producent velikog broja filmova. Čovjek bi pomislio da je takva osoba nježna i puna takta. E pa predsjednik Napolija šjor Aurelio je izjavio da je Leo Messi kreten, da se engleske žene ne peru i da nitko ne može osvojiti ništa dok je Berlusconija.
Napoli je bio najveći brand grada Napulja dok je bilo Maradone, a nakon toga je klub potonuo u prosječnost, a napolitanke su postale poznatije od nebeskoplavih dresova. De Laurentiis je sustavno promijenio klub, pokušava se boriti protiv korupcije u nogometu, doveo je Napoli u borbu za scudetto, a svake godine pokazuje da ima mozak za transfere. Ove godine cilja na Marouane Fellainija koji se nije snašao u Unitedu – a razlog zbog kojeg ga De Laurentiis želi je njegova bujna kosa.
Elton John – Watford
Elton John je poznatiji po svojim glazbenim sposobnostima, soundtracku za Kralja Lavova, tužaljci za princezu Dianu i svojoj seksualnoj orijentaciji, ali je jedini celebrity na listi koji je bio vlasnik nogometnog kluba. Bio je part time vlasnik Los Angeles Aztecsa kada je tim u sedamdesetima doveo Cruyffa i George Besta kako bi konkurirali eastcoast rivalu New York Cosmosu za koji su igrali Pele i Beckenbauer. Popularizacija najvažnije sporedne stvari na svijetu je donekle uspjela, ali liga se ubrzo ugasila. Elton John je veći trag ostavio u Watfordu, engleskom nogometnom klubu čiji je bio predsjednik dugo vremena. Watford je sad u vlasništvu obitelji Pozzo koja posjeduje i talijanski klub Udinese te španjolsku Granadu FC.
Foto: Youtube screenshot
Provjeri još… Najružniji nogometni dresovi koji su ikad vidjeli svjetlo dana na jednoj službenoj utakmici