Report

Ovo smo očekivali

Aside Banners

Povremeno pušenje trave izaziva promjene u mozgu, i to ne one dobre!

Piše , Objavljeno

Novo istraživanje američkih znanstvenika pokazuje da povremeno pušenje marihuane može itekako naštetiti vašem mozgu, pogotovo dok se on još razvija.

weed

Kako sve više raste podrška legalizaciji marihuane, jasno je da će se u znanstvenim krugovima pojavljivati veliki broj studija o njenom utjecaju na naš organizam. Mi se nekako nadamo da će većina imati pozitivni rezultat, ali treba se pripremiti i na one koji donose loše vijesti i kritički ih sagledati, jer kao i sve na ovom svijetu, niti pušenje trave u prekomjernim količinama nije baš najzdravije rješenje…

Jedno je takvo istraživanje sa prilično negativnim zaključcima provedeno na Sveučilištu Northwestern (u suradnji s Harvardom), a u eksperimentu je ispitano 20 studenata koji ne puše marihuanu i 20 studenata koji puše nekoliko puta tjedno. Snimanjem njihova mozga, otkrivene su razlike u veličini, obliku i gustoći, poglavito u područjima nucleus accumbensa i amigdale, koji su odgovorni za emocije, motivaciju i neke oblike mentalnih bolesti. Što su studenti više pušili, to su promjene na njihovom mozgu bile veće. Drugim riječima, nije za zajebanciju…

Ovo se istraživanje poklapa sa sve većom zabrinutošću znanstvene zajednice da se u zadnjih nekoliko godina jednostavno premalo govori o negativnim stranama konzumacije marihuane. Naravno, i dalje nitko normalan ne uspoređuje travu s pucanjem heroinom ili drobljenjem methom, ali neurolozi, psiholozi i biolozi upozoravaju da pušenje vutre ipak ima negativne posljedice na naš mozak, među kojima su (po nekim studijama) i značajni pad inteligencije i teža psihička oboljenja, te da treba obratiti pozornost i na tu stranu medalje.

wiz-khalifa

I dok jedna strana poziva na nova, potpunija istraživanja, drugi se pitaju koja je njihova svrha, ako ih financira država koja je nominalno protiv legalizacije, ili pak nekakve privatne fundacije koje marihuanu smatraju jednim od najvećih zala ovog stoljeća. U tom je slučaju jasno da će istraživači biti pristrani i da će oni koji plaćaju istraživanje zahtijevati da rezultati idu u njihovu korist, te ih po potrebi na taj način i korigirati. Jer na kraju krajeva, kada ti netko daje pare, dužan si igrati po njegovim pravilima.

Kao i uvijek, teško je razlučiti tko je u krivu, a tko u pravu, pa ćemo zato citirati doktora Gregorya Gerdemana s fakulteta Eckerd: “Da se radi o mom djetetu, čak i s rezultatima te studije (op.a. radi se o istraživanju utjecaja svakodnevnog duvanja na potencijal studenata), i dalje mi je ugodnije da mladi tu i tamo konzumiraju marihuanu, nego da se svakodnevno opijaju.” Istina, istina…

TAGOVIdroga istraživanje marihuana trava vutra

Komentiraj