Do Sydneya na kavicu...
Je li ovo budućnost putničkog i svemirskog leta? Zrakoplov koji će vas oduševiti!

Čini se kako već godinama nismo vidjeli ništa uistinu revolucionarno u zrakoplovnoj industriji, ali izgleda kako nam Britanci spremaju pravo iznenađenje!
Kada govorimo o putničkim zrakoplovima, izgleda kako se posljednjih desetak godina nije napravilo ništa značajno po pitanju brzine i snage, a jedini su pomaci vidljivi u veličini. S obzirom na to da se već ozbiljno spremaju misije na Mars, a naše sonde bez nekih većih problema slijeću na komete, nije u redu da putnički zrakoplovni promet i dalje ovisi o tromim metalnim grdosijama. Britanska tvrtka Reaction Engines Limited ima plan kako to promijeniti, a sve počinje i završava novim, revolucionarnim motorom!
Njihov SABRE sustav tako svoju genijalnost duguje komadu opreme za prethlađenje, tehnologiji koja je sposobna ohladiti motor za čak 1 000°C u roku od svega stotinke sekunde što je snaga hlađenja od nevjerojatnih 400 megavata! Cijeli sustav teži impresivnu tonu, a sastoji se od mnoštva tankih žica ispunjenih kondenziranim helijem koje usisavaju toplinu iz zraka i hlade ga na -150°C prije nego što uđe u motor. To ujedno znači da će motor moći raditi s daleko više snage nego prije (jer nema opasnosti od pregrijavanja), a jedna od posljedica su i znatno veće brzine. Na prvim se testovima već spominje i 5 mahova (brzina pet puta veća od brzine zvuka), a to znači da biste iz Zagreba do Sydneya putovali sasvim pristojnih tri sata!
Reaction Engines Limited – razgovor s glavnim inženjerom Alanom Bondom:
Reaction Engines Limited trenutno radi na dva prototipa, putničkom i svemirskom. Putnički nosi naziv LAPCAT A2, a konačna bi verzija mogla prevoziti i do 300 putnika u jednom letu. Pošto je sam motor trenutno u fazi testiranja, računa se kako bi prvi zrakoplovi mogli poletjeti već 2019. godine, a onda će se moći vidjeti kako se ponašaju u stvarnom svijetu. S druge je strane tu i model SKYLON, namijenjen prvenstveno jeftinom putovanju u svemir. Prvi bi se prototip trebao pojaviti također kroz kojih pet godina, a zanimljivo je kako bi polijetao i slijetao kao obični zrakoplov, ali bi u orbitu bio lansiran kao raketa. Naravno, ovakva revolucionarna tehnologija i košta pa se pretpostavlja kako jedna letjelica košta čak 1,1 milijardu dolara tako da se nadamo kako cijela ova priča neće ostati samo mrtvo slovo na papiru!