Kanalizacijsko plivanje na 100 metara
Voda oko Rio de Janeira je toliko prljava da bi Olimpijske igre 2016. mogle biti jako opasne za zdravlje

Do prvih je Olimpijskih igara u Južnoj Americi ostalo još svega godinu dana, a problemi oko organizacije postaju sve veći i veći. Nova vruća tema je katastrofalna kvaliteta vode oko Rio de Janeira!
Kao najveći grad u Brazilu, Rio de Janeiro i njegovo šire područje pružaju dom za čak 12 milijuna ljudi, a radi se o jednom od vjerojatno najgušće naseljenih područja na planeti. Osim što se bori sa siromaštvom, porastom kriminala i zagađenjem, grad ovakve veličine s arhaičnom infrastruktuom muku muči i s nekim nama sasvim normalnim stvarima, poput pitke vode i adekvatne kanalizacije. Gradski planeri se nisu pretjerano obazirali na to, pogotovo kada su oko centra počeli nicati slamovi, a sada zbog toga moraju trpjeti ne samo njegovi stanovnici, nego i turisti te sportaši koji će se na borilištima diljem Ria natjecati već idućeg ljeta.
Osim svih mogućih logističko-ekonomskih problema, organizatori Igara sada muku muče s novom potencijalnom katastrofom, a ta je opasno niska kvaliteta i čistoća vode, koju neki stručnjaci više uopće ne nazivaju vodom već čistom kanalizacijom. Iako je jedan od uvjeta za održavanje Igara u Riu bilo rješavanje ovog problema, nekoliko je nezavisnih analiza pokazalo kako se na tom području nije riješilo apsolutno ništa te da su vode i dalje prepune virusa i bakterija. Glavni je razlog tome svakako činjenica da se kanalizacija ulijeva DIREKTNO u more, rijeke i potoke Rio de Janeira te se pritom uopće ne pročišćava. Drugim riječima, sve ono što 12 milijuna ljudi svakodnevno izbaci iz sebe završi u izvorima vode… potpuno neobrađeno!
Kako će od nekih 10 000 sportaša na Igrama njih otprilike 1 400 biti u nekakvom doticaju s tom vodom (jedrenje, veslanje, plivanje), postoji opravdana bojazan od zaraze raznim boleštinama koje mogu dovesti i do ozbiljnih zdravstvenih problema i odustajanja natjecatelja. Oni koji već sada vježbaju u tim vodama tvrde kako su mučnine, visoke temperature i groznice gotovo svakodnevna pojava, a samo je pitanje vremena kada će sve to postati epidemija. U Europi i Sjevernoj Americi ovako nešto ne bi prošlo niti u najluđim snovima, ali izgleda kako Olimpijski odbor u ovom slučaju riskira i daje svoje puno povjerenje ne pretjerano uređenoj državi da u svega godinu dana riješi jedan od najopasnijih problema svog najvećeg grada. Ne želimo zazivati vraga, ali čini nam se kako će ova priča završiti jaaaako loše!