Sport

C la vie

Aside Banners

Idesh! vodič kroz SP2018 – hoće li Francuska potvrditi kvalitetu na papiru i glatko proći skupinu C?

Piše , Objavljeno

Svake srijede do početka prvenstva predstavljamo po jednu skupinu i četiri reprezentacije koje su u njoj. Dosad smo predstavili grupu A, grupu B, a sad je i C došla na red.

FRANCUSKA

Iako nije odigrala osobito dojmljiv kvalifikacijski ciklus i potkrali su se tu poraz od Švedske te remiji s Bjelorusijom i Luksemburgom, nema dileme da su Tricolori u najužem krugu favorita za osvajanje naslova. Na papiru izgledaju moćno, a još nisu ni pokazali puni potencijal i nadaju se da će eksplodirati u pravom trenutku. Deschamps je isprobavao 4-4-2 i 4-3-3, ali ono što je najvažnije primijetiti da Francuzi, unatoč silnoj kvaliteti koju posjeduju, najbolje na terenu izgledaju kada igraju na kontranapade, oslanjajući se na atleticizam i brzinu svojih igrača. Problem bi mogao biti u tome što im većina reprezentacija, posebno onih u ranijoj fazi natjecanja takvo što nema namjeru omogućiti.

Ozbiljnije se ozlijedio Koscielny koji će tako propustiti Rusiju, a unatoč tome što kvalitete El Clásico stoperskom paru Varane – Umtiti ne nedostaje, čitava obrambena linija izuzev vratara Llorisa mogla bi biti mlađa od 25 godina, što ne zvuči kao prednost. Pogba i Kante garancija su ekstra kvalitete u središnjici, a u zadnjoj trećini prava je gužva među sjajnim kandidatima koji se nadaju da je upravo pred njima golgetersko ljeto. Griezmann je nedodirljiv, a i od Mbappea se na ovom natjecanju očekuju velike stvari.

A post shared by Kylian Mbappé (@k.mbappe29) on

Lacazette i Giroud su iskusni strijelci, ali iza obojice je premierligaška sezona u kojoj su igrali toplo – hladno, dok Martial i Dembele što zbog Mourinha, a što zbog ozljeda, nisu igrali koliko su trebali i željeli. U boljoj su formi definitivno Fekir i Ben Yedder, a konačni popis izbornika nužno će izostaviti nekoliko razočaranih zvijezda. Benzemu više nitko ni ne spominje.

Dvadeset godina nakon prvog i jedinog osvajanja titule svjetskog prvaka na domaćem tlu, Francuzi su vrlo optimistični da ponovno mogu otići do samog kraja. Kvaliteta na papiru ide im u prilog, a pitanje je koliko će ju pratiti predstave izabrane vrste kad se pojave prvi veći pritisci. U finalu posljednjeg Eura na svom terenu su prepustili naslov desetkovanom Portugalu bez Ronalda i odigrali užasnu utakmicu. Duguju i naciji, ali prvenstveno sebi, puno bolje partije od toga.

AUSTRALIJA

Klokani su vizu za Rusiju osigurali pretposljednji, samo je Peru čekao duže, a u dodatnom krugu kvalifikacija jedva su izbacili Siriju, a zatim i Honduras hat-trickom Mile Jedinaka. Defanzivni vezni igrač porijeklom je s ovog područja, a davnih dana je kratko igrao i u Varteksu, da bi kasnije izgradio solidnu karijeru u Engleskoj.

A post shared by Tim Cahill (@tim_cahill) on

Uz našeg Milu, od poznatijih igrača tu su još neuništivi 38-godišnji kapetan Tim Cahill, Tom Rogic iz Celtica, Mathew Leckie iz Herthe, njihov vjerojatno najbolji igrač Aaron Mooy koji igra u Premier ligi, u kojoj nastupa i vratar Ryan. Najčešće igraju u 3-4-1-2 sustavu, ali s obzirom da je nizozemski stručnjak Bert Van Marwijk preuzeo momčad početkom godine, ne radi se o nečemu nepromjenjivome.

V Man City

A post shared by Aaron Mooy (@aaronmooy) on

U skupini C su svakako najslabija momčad i teško da će vidjeti knockout fazu, iako nisu bezazleni i u potu broj 4 bilo je nekoliko slabijih momčadi od žuto-zelenih. Ovo je četvrto uzastopno svjetsko prvenstvo za Australiju, a na nekim od prethodnih natjecanja Socceroosi su ostvarili dobre rezultate, unatoč skromnim očekivanjima.

PERU

U jakoj konkurenciji i gustoj borbi u finišu južnoameričkih kvalifikacija Peruanci su izborili odlazak na završnu svjetsku smotru nakon punih 36 godina. U dodatnim kvalifikacijama izbacili su Novi Zeland i tako bookirali posljednje slobodno mjesto u Rusiji, a s obzirom na igru koju pokazuju u posljednje vrijeme i činjenicu da nisu izgubili dvoboj od 2016. i poraza od Brazila, s pravom se nadaju drugom krugu.

Prepoznatljiv stil igre bijelo-crvenih u 4-2-3-1 formatu te naglasak na kombinatorici i posjedu doveo ih je do 11. mjesta na Fifinoj ljestvici. Unatoč tome što je pozicija nerealno visoka, ipak je dobar pokazatelj da Ricardo Gareca na klupi radi odličan posao. Kostur momčadi igra u Južnoj Americi i Meksiku, a samo nekoliko važnih igrača u europskim klubovima, iako ni blizu onih najjačih. Jefferson FarFan i Andre Carillo iz premierligaša Watforda predvodit će napad, dok je još uvijek neizvjesna sudbina Paula Guerrera, prvog strijelca i igrača Perua koji je napravio najveću karijeru. 34-godišnji napadač krajem prethodne godine na doping testiranju bio je pozitivan na kokain, a trenutno se oko žalbe nateže po sudovima u Švicarskoj.

Vamos PERÚ ?? ?⚪️ #wedesire

A post shared by Paolo Guerrero (@guerrero9) on

Tapia nastupa za Feyenoord, a Flores za danski Aalborg, dok u veznom redu važnu ulogu imaju još Cueva i Yotun. Iz zadnje linije sve pak diktira kapetan Rodriguez.

Borba s Danskom za drugo mjesto u skupini čini se kao realan scenarij i u tom slučaju imaju našu prednost. Uostalom, da je ovo izuzetno opasna momčad koja može iznenaditi i jače protivnike vidjeli su nedavno i naši puleni. Srećom, radilo se samo o prijateljskoj utakmici.

DANSKA

Na svjetsku završnicu dolaze po peti put u svojoj povijesti, a vraćaju se nakon preskakanja prvenstva u Brazilu prije četiri godine. U kvalifikacijskoj skupini bili su drugi, nakon Poljske, ali u baražu su rutinski apsolvirali Irce na krilima fenomalnog Eriksena.

Tottenhamov veznjak apsolutno je prvo ime danske reprezentacije i u ključnim je trenucima gotovo sam pogurao momčad u Rusiju. Uz njegove standardno sjajne partije Danci će za dobar rezultat ipak trebati i pomoć ostatka ekipe. Na vratima je vrlo dobri Schmeichel, senzacionalni osvajač onog premierligaškog naslova s Leicesterom, a u istoj ligi nastupaju i mladi Christensen (Chelsea) te Jørgensen (Huddersfield). Iskusni Kjaer standardan je bio još na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi 2010., a na istom su prvenstvu od aktivnih reprezentativaca bili i Kvist, jedva punoljetni Eriksen te Bendtner. S obzirom da je Lord Nicklas i danas u kokurenciji za udarnog napadača jasno je da to nije najjači dio ove skandinavske momčadi.

A post shared by Nicklas Bendtner (@bendtner14) on

Ipak, Danska je ozbiljna reprezentacija s jednom ekstra klasom u svojim redovima, vrlo čvrsta i disciplinirana i nitko ju nije priželjkivao iz trećeg jakosnog pota u svojoj grupi. Uz pravu kemiju u momčadi i malo sportske sreće, knockout faza je i za njih sasvim realna mogućnost, dok će među hrabrijim danskim navijačima sigurno zaživjeti i ideja o dostizanju uspjeha generacije braće Laudrup, Petera Schmeichela, Thomasa Helvega i ostatka ikona iz 90-ih.

VEZANO:
VODIČ KROZ GRUPU A
VODIČ KROZ GRUPU B
Autor: Bruno Pušić

TAGOVIfrancuska nogomet nogometni sp2018 svjetsko prvenstvo

Komentiraj