Idesh! vodič kroz Svjetsko prvenstvo u Rusiji: GRUPA B je na redu

Svake srijede do početka prvenstva predstavljamo po jednu skupinu i četiri reprezentacije koje su u njoj. Nakon predstavljanja grupe A (OVDJE), i grupa B je došla na red.
PORTUGAL
Aktualni europski prvak dobar rezultat tražit će i u Rusiji na svjetskoj smotri, a vjerojatno će tako biti dokle god Ronaldo ne objesi reprezentativne kopačke o klin. Prije iznenađujućeg odlaska do kraja na Euru u Francuskoj, nisu prošli skupinu na posljednjem Svjetskom prvenstvu u Brazilu pa im motiva sigurno neće nedostajati. Cristianov san o osvajanju naslova svjetskog prvaka još živi, baš kao i Messijev s Argentinom, a ovog ljeta ćemo saznati je li jedan od njih dvojice spreman odvesti svoju momčad i do samog kraja. U vrijeme CR 7 ere, najveći portugalski rezultat je četvrto mjesto iz Njemačke 2006., iako naravno, njegova uloga u to vrijeme nije bila ni približno ista.
Portugal je odlazak u Rusiju i skupinu B zakapario vrlo dobrim kvalifikacijama, koje su uz Švicarce prošli dominantno, a na kraju su ih direktno izborili u međusobnom dvoboju i to zbog bolje gol razlike. Trenutno četvrtoplasirana momčad na Fifinoj ljestvici obično igra u 4-4-2 sustavu, a dojam je kako su u odnosu na posljednji Euro dodatno jači za nekoliko važnih igrača. Prije svih, Bernardo Silva postao je važna karika Pepovog Manchester Cityja, a nos za gol Andrea Silvu doveo je do transfera u AC Milan. Čvrsta i super iskusna obrana i dalje će im biti velika snaga, a jednom kad se od reprezentacije oproste Pepe, Fonte, Alves, Rolando i Eliseu, svi u debelim tridesetima, bit će zanimljivo vidjeti tko će preuzeti njihove uloge, posebno one stoperskog tandema. Vezni red posljednjih je godina uglavnom lišen nekakvih nogometnih genijalaca koji će jednim potezom riješiti utakmicu. Moutinho i João Mário daleko su od toga, a Carvalho, Adrien Silva i André Gomes okrenuti su nekim drugim zadaćama.
Pod pretpostavkom da će biti među putnicima, ovo je sasvim sigurno posljednje veliko natjecanje za prekaljene veterane Nanija i Quaresmu, a veću pomoć Ronaldo bi već u Rusiji trebao dobiti od nadolazećih mladih lavova. U skupini s dva izrazita favorita za prolazak, ovo društvo bi moralo vidjeti knockout fazu.
ŠPANJOLSKA
Unatoč tek osmom mjestu na Fifinoj ljestvici i činjenici da su u grupu B upali iz druge jakosne skupine, svakom je nogometnom laiku jasno da su Španjolci u najužem krugu favorita za osvajanje i ovog natjecanja uz Brazil, Francusku, Njemačku i Argentinu. Nakon ogromnog razočaranja s posljednje svjetske smotre u Brazilu kada nisu prošli skupinu, Furija se želi vratiti na staze slave iz perioda 2008. – 2012., u kojem se uzeli dva europska i jedno svjetsko prvenstvo u nizu. Iz te generacije još je nekoliko važnih lica u izabranoj vrsti, a ogroman izbor nogometaša koji je treneru Lopeteguiju na raspolaganju dovodi do toga da velik broj nekad standardnih reprezentativaca neće vidjeti Rusiju, iako u klubovima igraju sasvim solidnu rolu. Na svako mjesto u španjolskoj reprezentaciji grizu po trojica, od kojih dva igrača imaju ozbiljno dobru sezonu i konačni popis putnika izostavit će jednu cijelu dodatnu momčad koja bi po kvaliteti vjerojatno mogla doći do četvrtfinala. Tako bi Svjetsko prvenstvo u Rusiji vrlo lako na ekranu mogli pratiti Morata, Mata, Monreal, Herrera, Suso, Bartra, Moreno, Pedro, Aduriz, Vitolo, Callejon i mnogi drugi odlični igrači.
Od sigurnih putnika i onih na kojima će počivati igra aktualne Španjolske, Ramos – Pique djeluje kao siguran stoperski par, iako će se Katalonac vjerojatno uskoro povući. Na bekovima također ne bi trebalo biti iznenađenja s Albom i Carvajalom, dok je De Gea trenutno najbolji vratar na svijetu. Vezni red je tradicionalno prekrcan talentom, a uz Busquetsa, Silvu, Isca, Iniestu, Thiaga i Asensia kreacije ne bi smjelo nedostajati. U napadu kao prvo ime trenutno se nameće problematični, ali efikasni Diego Costa, koji se nakon pauze vratio u Španjolsku. La Roja u pravilu igra 4-5-1, a nekad ubojita tiki-taka bi se lako mogla vratiti na velika vrata.
Sve osim laganog prolaska skupine bilo bi ogromno iznenađenje, a dvoboj s Portugalom nekome bi od ove dvije velesile trebao omogućiti bolji ždrijeb u nastavku.
MAROKO
Povratak lavova s Atlasa na završnicu prvenstva nakon 20 godina i vrlo dobrog nastupa u Francuskoj 1998., kada ih je porazio samo Brazil, bio je poprilično dominantan. U čitavoj kvalifikacijskoj grupi nisu primili niti jedan gol, a iza sebe su ostavili Obalu Bjelokosti. Marokanci su 1986. u Meksiku postali prva afrička momčad koja je prošla u knockout fazu svjetskog prvenstva, a ovdje će im to teško poći za rukom/nogom, iako imaju vrlo zanimljivu ekipu.
Kapetan Benatia vjerojatno se još oporavlja od jednog od najkontroverznijih jedanaesteraca ikad dosuđenih, onog u sudačkoj nadoknadi kojeg je nedavno skrivio na Santiago Bernabeu, ali do ljeta će ga proći. Upravo u redovima Reala nastupa talentirani teenager Hakimi koji će mu u obrani praviti društvo, iako naravno, ne igra za klub previše. Granitna obrana pravi će test imati protiv dvije europske nogometne velesile, a čvrsta igra s brzim kontranapadima nešto je na što je Maroko navikao i što trener Renard forsira u 4-5-1 sustavu i s igračima kakve ima. Gotovo svi standardni reprezentativci igraju u europskim ligama, a iskustvo Boussoufe, Dirara, Amrabata i El Ahmadija bit će od velike važnosti. Od nešto mlađih i potentnijih lica, najviše se očekuje od Ajaxovog ofenzivnog veznjaka Ziyecha, vrlo dobrog Belhande koji brani boje Galatasarayja i Southamptonovog Boufala koji, kao ni sam klub, nema dobru sezonu, ali s loptom zna sve.
Francuski stručnjak na klupi u izabranu vrstu Maroka donio je visoku razine discipline, podigao njihovu igru, a vrlo je važno i da je sukob sa Ziyechom riješen. Prethodno iskustvo uspješnog vođenja drugih reprezentacija s afričkog kontinenta sigurno mu je u svemu tome pomoglo. U nekoj drugoj skupini Maroko bi vjerojatno imao i bolje šanse izboriti prolazak, ali s obzirom da se radi o ozbiljnijoj ekipi nego što se to mnogima čini, ostavljamo im blago odškrinuta vrata i ovdje u slučaju da netko od favorita neočekivano podbaci.
IRAN
Vrlo dobre kvalifikacije imali su i Iranci na čelu s portugalskim stručnjakom Carlosom Queirozom. Rano su osigurali vizu za Rusiju, među prvima, a iza sebe su u skupini ostavili Južnu Koreju. Ovo će im biti peti nastup na svjetskim prvenstvima u povijesti, a drugi zaredom i pod istim izbornikom. Na prošlom su ostvarili svega jedan bod u skupini, remijem protiv Nigerije, ali ozbiljno su namučili Argentinu i generalno ostavili solidan dojam.
Queiroz je tradicionalno okrenut igračima koji igraju na Zapadu i oni su nositelji momčadi. Shojaei, Hansafi i Ansarifad igraju u najjačim grčkim klubovima, iskusni Dejagah igrao je Bundesligu i Premierligu, a trenutno je u Nottingham Forestu, dok su u napadu opasni Azmoun iz Rubin Kazana i Ghoochannejhad iz nizozemske lige, a koji je bio jedini strijelac na prošlom Svjetskom prvenstvu u Brazilu.
Iranski reaktivni nogomet u 4-2-3-1 sistemu oslanjat će se na sličnu taktiku kao i onaj marokanski. Čvrsta obrana i brzi kontranapadi protiv europskih su protivnika neizbježni, iako je Iran ranije demonstrirao i agresivniju igru, s visokim pritiskom. Možda ćemo vidjeti nešto slično u susretu s afričkim predstavnikom.
Za šanse Irana pri prolasku skupine B vrijedi sve isto kao i za Maroko. Vrlo se vjerojatno neće dogoditi, ali azijska vrsta povezala je dvije velike svjetske smotre uzastopno i ima lijepu priliku podići svoju kompetitivnost na još veću razinu. Dvoboj protiv Maroka bit će po njihovoj mjeri, a mi pretpostavljamo kako se radi o jednoj od utakmica koja će vas najmanje zanimati na čitavom prvenstvu. Što je, naravno, sasvim u redu.
Autor: Bruno Pušić