kralj u dolini snova
Kako i zašto je LeBron James potpisao za Lakerse

U sjeni vijesti kako je Mario Hezonja postao Knick te će nakon grozne politike Orlandove franšize u Velikoj jabuci i uz odličnog trenera Davida Fizdalea pokušati dokazati da je igrač za kojeg u NBA ligi definitivno ima mjesta, LeBron James odlučio je svoje talente odnijeti na Zapad, u grad anđela. Ok, ne onako dramatično kao što je to najavio svojevremeno odlazeći u Miami, a zbog čega je i dobio zasluženi hejt, ali Kralj će sljedeće četiri sezone, moguće i posljednje u svojoj karijeri, odigrati za uspješnijeg brata iz Los Angelesa.
Nisu to pretjerano šokantne vijesti. Ukoliko je Cleveland bio poznat kao dosadan i potpuno neprivlačan grad u saveznoj državi Ohio, u koji valjda nitko nikad ne bi želio otići, osim ukoliko se ne radi o klasičnom pecanju NBA prstena, Los Angeles je potpuna suprotnost. Čak i u sezonama u kojima su Lakersi ili Clippersi bile momčadi s rosterom nedovoljno kvalitetnim za ulazak u playoff, free agentima nije bilo mrsko skrasiti se u Hollywoodu, proslaviti Božić u kratkim rukavima i uživati u svim čarima Kalifornije. Ukoliko te pak kao igrača trejdaju iz primjerice Timberwolvesa i snijega do koljena u travnju te ekipe koja će ionako ispasti u prvom krugu playoffa, možemo o dolasku u L.A. govoriti i kao o jackpot dobitku. Uostalom, lijepo se to vidi i na primjeru Kawhija Leonarda, jednog od ponajboljih igrača lige i dugo smatranog apsolutnim good guyem, koji čitavu sezonu fingira ozljedu ne bi li tek nedavno otvoreno rekao Spursima kako želi trade i to isključivo u Lakerse.
O LeBronovim nekretninama u L.A.-ju te biznis planovima u filmskoj industriji već se sve zna. O slavnoj povijesti Lakersa također. Da će James izići na NBA tržnicu ovog ljeta i potražiti mogućnost potpisa s nekom drugom momčadi mogli smo pretpostaviti, posebice nakon još jednog bolnog poraza s Cavsima u finalu. Franšiza je to u kojoj LeBron, unatoč simpatijama prema istoj, vjerojatno čitavo vrijeme ima osjećaj da mu ne može ispuniti priželjkivano. Spominjali su se Rocketsi, 76-ersi, Clippersi, u nekim ludim projekcijama čak i Warriorsi, Spursi te Celticsi. Nekolicina je smatrala da će rodni Ohio presuditi te da će ipak ostati u Cavsima nakon svega, ali Los Angeles je ipak bio najizglednija destinacija.
Osim velikog grada ugodne klime, prepunog mogućnosti, u kojem je već provodio mnogo vremena i kojeg njegova obitelj obožava, mlade momčadi s izvjesnim potencijalom te slavne franšize sa 16 naslova u svojim vitrinama, dolazi i u ekipu s velikom platežnom moći, odnosno sa solidno počišćenim salary capom. Unatoč LeBronovih 154 milijuna dolara za 4 sezone, Lakersi si mogu dopustiti i potpis još bar jedne velike zvijezde. Spominjao se Paul George koji će ipak ostati s Westbrookom u Thunderu, problematični Cousins koji je upravo potpisao za Warriorse kao peti All-star u petorci i time razbjesnio sve te Kawhi Leonard, čija saga se i dalje nastavlja. Također, roster Lakersa ostavlja još puno prostora za GM-ovsko preslagivanje i kreiranje ekipe po mjeri LeBrona, što već dobro znamo da Kralj itekako voli raditi. Zanimljivo, Cavsi i Lakersi upravo na Jamesovu inicijativu prije svega nekoliko mjeseci napravili su trade u kojem je LeBron iz Lakersa doveo nekolicinu mlađih i potentnijih suigrača u svoje tadašnje Cavse, a čime je ujedno i oslobodio veliku paricu za ovo ljeto kako bi isti ti Lakersi mogli potpisati njega i još jednog superstara. Internet je naravno eruptirao, a King se ponaša upravo onako kako njegov nadimak i sugerira.
Na kraju, presudio je grad. Igrati u Staples Centru za Magica Johnsona, dok te promatraju Kobe Bryant i Jack Nicholson, LeBronu je čini se bilo dovoljno primamljivo.
Lakersi s njim trenutno nemaju jaču momčad nego što su to u prethodnoj sezoni imali Cavsi s kojima je još jednom ostao kratak. Neće to vjerojatno imati ni na početku ove sezone, ali Jamesova računica je da u ovoj franšizi, koja će se s njim iz rebuildinga razvijati brže nego ikad, do kraja ugovora može uzeti novi NBA naslov. S obzirom na snagu Zapada, Rocketsa i Warriorsa prije svih, teško je očekivati da će se to dogoditi tako brzo. Ipak, čini se da je LeBron dovoljno strpljiv i da vjeruje u svoje mogućnosti u dubokim tridesetima, dokad bi po svemu sudeći mogao ostati. Prelazak u Miami Heat bio je klasično slaganje super momčadi s Wadeom i Boshom na vrhuncu moći igrača, povratak u Cleveland bio je emotivan i napaćenom gradu konačno je donio naslov, a potpis za Lakerse svojevrsni je Showtime chapter. Zalog za budućnost u pomalo čudnom stadiju karijere, pod pretpostavkom da je Jamesu pobjeđivanje i dalje apsolutno pogonsko gorivo. Na njegovu žalost, jednoj drugoj franšizi is susjedstva definitivno jest.
Autor: Bruno Pušić