Mogu li Englezi, tate najljepšeg sporta na svijetu, napokon nešto postići na Svjetskom? – Pregled grupe G

Svake srijede objavljujemo pregled jedne od grupa Svjetskog nogometnog prvenstva, a sada je na red došla predzadnja grupa G.
Vodič kroz prethodne skupine pronađi OVDJE
BELGIJA
U posljednje vrijeme svrstavana uz bok uobičajenim favoritima završnih smotri, što po sastavu svakako i zaslužuje, ali Belgija i dalje na velikim natjecanjima ne uspijeva realizirati sav svoj potencijal u jedan pravi, veliki rezultat. Kvalifikacijski ciklus nije im zadavao nikakve probleme. S 28 od mogućih 30 bodova plasirali su se vrlo uvjerljivo, ostavivši Grčku i BiH daleko ispod, a po utakmici su postizali više od 4 pogotka u prosjeku! Ipak, naciju interesira samo uspjeh na završnoj smotri.
Najbolji rezultat u povijesti im je 4. mjesto iz Meksika 1986., a čevrtfinale s prošlog Mundijala ostat će im u gorkom sjećanju minimalnog poraza od Argentine. Belgijska generacija koja je u jednom periodu 2015/2016 bila prva reprezentacija svijeta po Fifinoj ljestvici s pravom očekuje i više od toga.
Izbornik Martinez poprilično je kritiziran za nekoga s takvim učinkom kakav su Belgijanci imali u kvalifikacijama, ali ponajviše zbog nekih krutih i čudnih taktičkih zamisli poput izostavljanja Rominog asa Nainggolana, kojeg je vrlo rano otpisao te lošijih rezultata u prijateljskim susretima gdje su isplivale mnoge slabosti tima. Uz miljenika navijača i posljednjeg strijelca za Belgiju na velikim natjecanjima, Rusiju neće vidjeti ni Benteke, Origi, Defour, Mirallas i mlađi brat Lukaku, što doduše zbog širine kadra i nije osobito iznenađenje. Neovisno o sustavu u kojem će igrati, španjolski stručnjak više vjeruje iskusnima Fellainiju i Witselu nego li ofenzivnijem Nainggolanu, s obzirom da u momčadi već ima dva, uz Eriksena, najbolja playmakera Premier lige u De Bruyneu i Hazardu. Posljednju liniju također čine stupovi obrana engleskih velikana: Courtois, ozljeđeni Kompany te Tottenhamov dvojac Alderweireld i Vertonghen, dok bi mjesto desnog beka morao popuniti PSG-ov Meunier. Za golove će prvenstveno biti zaduženi Lukaku i Mertens, ali Belgiji kvalitete s klupe ne nedostaje i priliku za dobru rolu imat će i Carrasco, Batshuayi te vrlo mladi i perspektivni igrač Monaca – Tielemans.
Nitko u skupini s kojom se križaju Belgiji ne bi smio napraviti ozbiljne probleme tako da bi sve ispod ponavljanja četvrtfinala iz Brazila bio ogroman podbačaj za crvene. Ipak, ovako posložena generacija sigurno razmišlja i o pokojem koraku dalje. Možda je upravo ovo natjecanje na kojem će im to i poći za rukom.
PANAMA
Senzacionalni debitant na završnoj svjetskoj smotri u kvalifikacijskoj je grupi iza sebe ostavio izabrane vrste Hondurasa, SAD-a i Trinidada & Tobaga te tako u zemlji priredio ogromno slavlje. Egzotična nogometna nacija iskoristila je ponuđene kikseve konkurencije i zasluženo izborila vizu za Rusiju, a da sve bude slađe povijesni gol koji ih je tamo odveo djelo je robusnog stopera Torresa u samoj završnici susreta protiv Kostarike.
Roman Torres bio je zvijezda reprezentacije te stup obrane i prije spominjanog majstorskog poteza, a ključni igrači reprezentacije uz njega su još kolega iz obrane i kapetan Baloy, vratar Penedo, veznjaci Gomez i Cooper te napadači Tejada i Perez. Svi u tridesetima, što će značiti da je riječ o lijepom reprezentativnom oproštaju za praktički pola reprezentacije, ali i da će ista uskoro morati u kompletan remont. Sreća za Panamu je da na klupi imaju kolumbijskog stručnjaka Hernana Daria Gomeza, koji je na svjetska prvenstva već ranije vodio Ekvador i Kolumbiju, a reprezentaciju Paname definitivno je podigao na višu razinu. U pravilu su igrali u 4-4-2 sustavu, no moguće je da će protiv europskih momčadi na prvenstvu morati adaptirati to u nešto zatvoreniju varijantu, dok im pripremne utakmice definitivno ne idu u prilog. U 270 minuta protiv Švicarske, Danske te Sjeverne Irske nisu zatresli mrežu, a u Luzernu su i primili šest komada od domaćina.
Neke kladionice za osvajanje svjetskog prvenstva od strane Paname daju vam i debelo četveroznamenkaste kvote, što je vrlo jasan pokazatelj kolika bi bila senzacija da ova simpatična zemlja centralne Amerike uopće prođe skupinu. S druge strane, sportska šansa mora im se pružiti, a njihov adut osim u podcjenjivanju od strane protivnika bit će i to da su potpuni misterij za sve, s obzirom da samo dvojica igrača igraju za europske klubove i to one u poprilično opskurnim ligama. Panama je jamajkanski bob ovog prvenstva i zato im držimo fige!
TUNIS
Kudikamo ozbiljnija momčad od Paname, ali svejedno izraziti autsajder skupine u kojoj bi sve osim glatkog prolaza europskih momčadi bilo ogromno iznenađenje. Tunižani se na svjetsko prvenstvo vraćaju nakon 12 godina pauze, a u dosadašnja četiri nastupa ostvarili su samo jednu pobjedu još prije 40 godina, a vjerojatno je i suvišno reći – nikada nisu prošli grupu. Nastup u Rusiji izborili su s bodom više od DR Konga u kvalifikacijskoj skupini.
Izbornik Nabil Maaloul poprilično je podignuo momčad svojim dolaskom i u sustavu 4-2-3-1 Tunižani su igrali relativno dopadljiv nogomet te grupu apsolvirali bez poraza. Momčad je pomlađena te nitko osim vratara i ujedno kapetana Mathlouthija nema za reprezentaciju više od 40-ak nastupa. Ogroman hendikep za i ovako limitiranu momčad je izostanak Msaknija, njihovog ključnog napadača, a centralne figure u njegovom izostanku morat će postati Wahbi Khazri iz Rennesa, a koji ima iza sebe i iskustvo Premier lige, Sliti, Khaoui te mlađahni Srarfi, svi iz francuskih prvoligaša. Pojačanje u obrambenim redovima bit će akvizicija Benalouanea, stopera bogatog iskustvom u najjačim europskim ligama, koji se do tridesete nadao pozivu francuske izabrane vrste i uporno ignorirao pozive Tunisa.
Pred njima je također nemoguća misija prolaska skupine, iako Englezi već nekoliko velikih natjecanja zaredom igraju kriminalno. Razlika u kvaliteti jednostavno će ipak biti prevelika, a dvoboj Tunisa i Paname u posljednjem kolu skupine vjerojatno neće odlučivati ni o čemu, ali momčadima koje zajedno imaju jednu pobjedu na svjetskim prvenstvima u povijesti motiva u tom susretu ne bi smjelo nedostajati.
ENGLESKA
Izrazito kritizirana Engleska podbacila je na nekoliko posljednjih svjetskih, ali i europskih prvenstava te se od kolijevke nogometa pretvorila u sinonim za luzera na međunarodnoj sceni. Momčad koja se više ne može mjeriti niti s jednom od tradicionalno velikih europskih reprezentacija i nekada direktnih konkurenata (FRA, GER, ITA, SPA). Istina, Talijana na ovom prvenstvu ni nema, ali njihovi uspjesi posljednjih desetljeća neusporedivo su veći.
Ipak, radi se o reprezentaciji koja u kvalifikacijama za velika natjecanja nije izgubila od 2009. i dok god je to Engleska, ne smije ih se u potpunosti otpisati. Izbornik Southgate posao je preuzeo nakon neminovnog odlaska Sama Allardycea, a s pozicije izbornika U-21 momčadi. Joe Hart po mišljenju izbornika više nije ni u prva tri vratara zemlje i njegova očajna forma koštala ga je velikog natjecanja. To je uz izostavljanje Smallinga i dugo ozljeđenog Lallane najviše odjeknulo u medijima, mada jedino Unitedov branič ima razloga smatrati da je poziv i zaslužio. Oxlade-Chamberlain je ispao zbog ozljede, Clyne se od iste tek oporavio, sa Sturridgeovim zdravstvenim kartonom se više ozbiljno ni ne računa i tako je nekolicina donedavno ključnih igrača Liverpoola i reprezentacije potpuno pala u drugi plan. Ono što je najvidljivije je izuzetno tanak roster u veznoj liniji gdje će jedna ozljeda/suspenzija Hendersona ili Diera stvoriti ogromne probleme izborniku.
Ofanziva počiva na vrhunskom golgeteru Kaneu, brzancima Sterlingu i Rashfordu te kreativnosti Allija. Zanimljivo zvuči podatak da nitko u cijeloj momčadi nema više od 15 pogodaka za reprezentaciju, a uz Kanea tek Wellbeck ima dvoznamenkast broj na svom kontu, ali njegova uloga u Rusiji neće biti značajna. Mladoj reprezentaciji u fazi obrane važno će biti iskustvo Cahilla te Ashleyja Younga koji je revitalizirao karijeru u Unitedu i imao vrlo dobru sezonu krpajući rupe gdje god je bilo potrebno. Vardy i Lingard vjerojatno će biti Southgateovi jokeri s klupe.
Otriježnjenje u vidu prihvaćanja pada kvalitete u nacionalnoj izabranoj vrsti, kod Engleza i njihovih medija stvara nešto prihvatljiviju atmosferu oko reprezentacije od one na koju su nas njihovi tabloidi navikli, naprosto iz razloga jer više nitko ne očekuje napad na titulu. U takvim okolnostima te u najjačim klubovima Premier lige stasala je jedna vrlo zanimljiva i potentna reprezentacija koja bi uskoro mogla skinuti breme luzerštine koje se nadvilo nad selekcijom Tri lava. Vjerojatno ne već ovog ljeta u Rusiji, ali optimizam i zalog za budućnost svakako postoje.
Vodič kroz prethodne skupine pronađi OVDJE
Autor: Bruno Pušić
Naslovna fotka: Profimedia.hr