Sport

Aside Banners

Najbolji Football Manager wonderkidi svih vremena (dio prvi). Trebali su biti uz bok Messiju, a pogledajte gdje su završili karijere…

Piše , Objavljeno

U nedavnom izboru Sport Biblea, u kojem su sudjelovali deseci tisuća glasača, danas 29-godišnji Freddy Adu proglašen je najvećim wonderkidom svih vremena u ovoj kultnoj nogometnoj simulaciji. Uvjerljivo je američki ofenzivac osvojio ovu titulu, a kad se prisjetite kakva mu se karijera predviđala kao tinejdžeru, dobrim dijelom i zbog Football Managera, ne čudi da je ponio ovu laskavu titulu.

Kao što i sami znate, prava karijera malenog Adua nije ispala ni 2% onoga što su mu iz FM-a velikodušno predviđali. Igrač koji je u simulaciji trpao po stotinu golova u sezoni, na pragu tridesete je bez kluba, posljednje je igrao u nižim američkim ligama, a prije nekoliko godina igrao je čak i za Jagodinu, u Prvoj ligi Srbije, ali ni tamo se nije uspio zadržati. Ukratko, čovjek povremeno još potpiše kakav ugovor na nekoliko mjeseci jer se netko upeca ili sažali zbog legendarnog imena, ali Adu se s loptom nije sastao posljednjih 10 godina.

Iako Football Manager ima fenomenalne baze igrača, skaute i riječ je o simulaciji koju često i u stvarnim klubovima posve ozbiljno koriste kao pomoć, činjenica je i da neki od najvećih wonderkidova svih vremena, po standardima simulacije, nikad nisu ostvarili ni blizu one world class karijere koje im se predviđalo. Puno je propalih supertalenata i svatko ima svoje FM favorite, a ovo je nekoliko failova koji su se nama najviše urezali u pamćenje igrajući.

Kennedy Bakircioglü

Šveđanin turskih korijena bio je jedan od najplemenitijih veznjaka ikad viđenih u CM/FM simulacijama. Iz Hammarbyja ste ga mogli dovesti za kikiriki, kao uostalom i većinu ovih legendi, ali stvaran život nije bio njegova najbolja okolina. Tri sezone u Ajaxu najviše su što je ovaj ‘Kim Källström za bogate’ uspio ikad napraviti. Imajte na umu i da se radi o puno slabijem Ajaxu od onog iz 90-ih, kao i od ovog danas.

Tonton Zola Moukoko

Još jedan dragulj kojem je švedski pasoš ostao najvrjednije što je osvojio u stvarnom životu, ali ovaj Kongoanac sakriven u rezervama Derby Countyja otprilike u isto vrijeme kad i Bakircioglü bio je jedna od najboljih startnih kupovina u igri. Danas ima 35 i trener je u Kongu, a nogomet ne igra već godinama.

Maxim Tsigalko

Da se maloljetnici smiju tetovirati vjerujem da bi svatko od nas poznavao nekoliko majstora čiju bicu krasi zvučno ime ovog bjeloruskog nogometnog boga. Nikad nije prerastao Dinamo Minsk, a nesretni napadač morao se umiroviti s 26 zbog kroničnih ozljeda. Tragedija.

Cherno Samba

Napadač Millwalla bio je jedan od onih s kojima ne možete pogriješiti. Brzina, finishing, heading, teamwork… Kao tinejdžer je već imao sve, a s 30 se umirovio u drugoj norveškoj ligi.

Henri Saivet

Za standarde većine paćenika s ove liste, Saivet je napravio vrhunsku karijeru. Više od 100 nastupa za Bordeaux, transfer u Newcastle, igranje u Francuskoj, Turskoj, 22 nastupa za Senegal… Jedna sasvim pristojna karijera, ali i ogroman flop za sve one koji se sjećaju kako je sa 16 godina bio igrač od 40 golova po sezoni. Naravno, u FM svijetu.

Lebohang Mokoena

Omaleni krilni napadač Orlando Piratesa bio je omiljeni jeftini potpis u nešto kasnijim verzijama FM-a. Danas su mu 32 i igra u Južnoj Africi. Slična sudbina zadesila je i Benedicta Vilakazija, njegovog nešto starijeg kolegu veznjaka, koji je u FM simulacijama sa svojih 157 cm visine često diktirao tempo Reala ili Barcelone.

Anthony Vanden Borre

Polivalentni dešnjak mogao je igrati kao bek ili krilo, pa čak i u vezi ako bi zagustilo. Rođen u DR Kongu, a asimiliran u Belgiji, bio je najveći talent Anderlechtovog podmlatka. Upisao je 28 nastupa za belgijsku A vrstu, pokoji nastup za Fiorentinu, Portsmouth, Genou, Montpellier i oprostio se s nogometom prije tridesete.

TAGOVIfootball manager nogomet nogometni

Komentiraj