Premier liga is back! Je li opet najjača nogometna liga na svijetu?

Liverpool i Tottenham su nakon velikih preokreta u finalu Lige prvaka, a Chelsea i Arsenal u principu sasvim očekivano u finalu Europske lige. Manchester City uzeo je Liga kup i prvenstvo, a teško je zamisliti da mu se ispred osvajanja cijenjenog FA cupa može ispriječiti jedini preostali protivnik, Watford. Trostruka domaća kruna za Guardioline vedete te veliki uspjesi svih preostalih iz Big 6 društva na europskom planu, osim dakako Manchester Uniteda, kojeg je tek kratkotrajno iz mrtvih digao joker s klupe Ole Gunnar Solskjær. Ipak, kraj sezone pokazao je da ni on ne može izaći na kraj s Pogbom, Alexisom Sanchezom, Lukakuom, Martialom, Valencijom, De Geom i ostalim zvijezdama i zvjezdicama, spojenima u potpuno disfunkcionalnu družinu na terenu, a vjerojatno i izvan njega.
? @ChampionsLeague Final:
??????? @LFC vs @SpursOfficial ???????
? @EuropaLeague Final:
??????? @Arsenal vs @ChelseaFC ???????
? The FIRST time in history that both European finals will consist of four English teams. pic.twitter.com/5rxhzTtzHv
— SPORF (@Sporf) May 9, 2019
No, izuzev krize Crvenih vragova, Engleze može veseliti veliki povratak Premier lige i pokazivanje zubiju u europskim natjecanjima, u kojima su ih Španjolci, napose Real Madrid i Barcelona, ali i Atletico i Sevilla, dobro šamarali posljednjih sezona. Upravo ta dominacija Španjolaca, koja je započela još prije 10-ak godina, a najizraženija je bila u posljednjih pet sezona, u kojima je Real uzeo četiri Lige prvaka, a Barcelona jednu te Sevilla tri Europske lige, a Atletico jednu. Iako najbogatija, Premier liga je doživjela velike udarce na euro sceni.
.
Naravno, španjolska ‘velika četvorka’ financijama može konkurirati najboljim engleskim klubovima, ali kako se po tablici prvenstava spuštamo niže, činjenica je da platežna moć Španjolaca ne može pratiti klubove s Otoka. Levante i Eibar ne mogu igračima ponuditi plaću koju mogu West Ham ili Newcastle, a isto vrijedi i za odštete prilikom transfera. S druge strane, upravo najbolji igrači iz Premier lige nerijetko su kao poželjnije destinacije vidjeli španjolske velikane. Tako su Suarez i Coutinho forsirali prelazak iz Liverpoola u Barcelonu, Courtois, Bale, Modrić i Ronaldo u Realu su vidjeli najveći klub na svijetu, a isto će se uskoro gotovo sigurno dogoditi s Hazardom. Henry i Fabregas još ranije su Arsenal zamijenili Barcelonom i iako nešto u svemu tome ima i s klimom, načinom života te okolnostima nevezanima uz nogomet, činjenica je da su najbolji klubovi La Lige bili poželjnija udavača.
Liverpool fans saying fair well to Coutinho and Suarez like: pic.twitter.com/WijhF2MQOv
— Footy Accumulators (@FootyAccums) May 7, 2019
Pod pretpostavkom da za dio nadolazećih zvijezda, posebice onih iz Južne Amerike i dalje jesu, kompetitivnost i financijska konstrukcija Premier lige uzvratili su udarac, a za povratak na vrh vjerojatno su, osim naravno novca, najzaslužniji menadžeri. Klopp, Guardiola i Pochettino su (po)najbolji i najinventivniji treneri mlađe generacije, a otkako su dinosauri ‘Mourinho’ i Wenger napustili ligu, otvara se dodatan prostor. Koliki je izazov voditi momčadi na Otoku najbolje pokazuje što čak i klubovi iz Championshipa imaju top class imena na klupama, poput ‘luđaka’ Marcela Bielse koji je Leeds pokušavao uvesti u Premiership, a u playoffu je u sjajnom preokretu ispao od Derby Countyja, kojeg vodi Frank Lampard.
.
Naravno, na kraju će sve ostati na subjektivnoj procjeni, a velikim dijelom i na filozofiji igre koju više preferirate. Jedni će se kleti u izjednačenu Premier ligu, u kojoj ‘mali klubovi’ ne skidaju gaće kao što to svi rade u La Ligi pred Barcom i Realom, iako su upravo City i Liverpool ove sezone zajedno ostvarili gotovo 200 bodova. Drugi će pak Engleze zauvijek nazivati panjevima koji igraju na duge lopte i potežu lakat u svakom skoku te uklizuju s dvije noge, iako utakmicu možda nisu pogledali od ere Viduke i Keowna. Ljepota je u oku promatrača, ali nešto je i u trofejima. I zato, dobro nam došla ponovno na tron, Premier ligo!