Gledaj glazbu
5 glazbenih dokumentaraca koje morate pogledati

Toliko volimo glazbu da nam nije dovoljno samo ju slušati. Volimo znati kako je nastala, volimo znati tko su ljudi iza nje. Glazbeni dokumentarci hrane našu ljubav prema glazbi.
U naša kina je pristigao film vrhunskih dokumentarista naziva “Amy”. Ekipa iza dokumentarnog filma o Amy Winehouse je već bila nominirana za Oscara zahvaljujući radu na filmu o legendi Formule 1 – Ayrtonu Senni. Ima li “Amy” težinu i iskrenost nekih glazbenih dokumentaraca iz prošlosti? Može li nas nasmijati? Rasplakati? Javit ćemo vam čim pogledamo film, a dotad nabrajamo pet glazbenih dokumentaraca koje morate pogledati.
Searching for Sugar Man
Ako vas imalo zanimaju glazbeni dokumentarci, ovaj ste već gledali. Znamo da je očit primjer glazbenog dokumentarca, ali ne želimo biti razapeti jer smo ga izostavili. A i odličan je film.
Sixto Rodriguez je američki folk glazbenik iz Detroita kojeg su uspoređivali s Bob Dylanom. Naravno, nije nikad bio komercijalno uspješan pa je odustao od karijere nakon dva albuma. Ono što nije znao je da je jedan od najpopularnijih glazbenika u Južnoj Africi i da je tamo prodao više ploča od Elvisa Presleya. Njegova glazba je utjecala na ostale glazbenike koji su prosvjedovali protiv Apartheida. U Južnoj Africi su se širile bizarne priče o Rodriguezovom samoubojstvu, a dvojica fanova su odlučili istražiti jesu li glasine istinite.
Rodriguez je pronađen i iznenađen svojom odgođenom slavom na posve drugom kraju svijeta. Možete reći da vam ovim spojlamo film, ali “zaplet” uopće nije bitan kako biste uživali u ovoj toploj ljudskoj priči.
Film je osvojio BAFTA nagradu za najbolji dokumentarac, a dva tjedna nakon i Oscara.
Pri snimanju filma, redatelj Malik Bendjelloul se susreo s brojnim problemima. U početku je upotrebljavao Super 8 film kako bi snimio stilizirane kadrove, ali je ponestalo i filma i novca. Preostale stilizirane kadrove je snimio pomoću svog iPhonea i aplikacije nazvane 8mm Vintage Camera. Također je precrtao sve ilustracije na papir za pečenje kao prototip za 3D animacije za koje nije imao budžet. Odlučio je zadržati ilustracije u filmu.
Film je značajno utjecao i na Rodriguezovu slavu u SAD-u pa je “Sugar Man” postao glazbeno aktivan nakon 2013. godine. “Searching for Sugar Man” je dokazao što sve glazba i film mogu napraviti za malog čovjeka.
Dave Chappelle’s Block Party
Dave Chappelle je napravio isto što i Seinfeld – ponuđen mu je ugovor života, sitnih 50 milijuna, a on se odlučio povući s televizije. Dave Chappelle je stand up komičar koji je u svom showu stvorio brojne ikoničke likove kao što je njegova verzija Princea ili slijepi Afroamerikanac koji postane glavešina Ku Klux Klana, ali u ovom filmu je on samo Dave. Dokumentarac je plod suradnje Chappellea i francuskog redatelja Michela Gondrya, najpoznatijeg po režiji filma Vječni sjaj nepobjedivog uma. Znaš taj film, to ti je onaj gdje Jim Carrey glumi ozbiljnu ulogu. Block party je naš dokumentarni film iz snova. Block party je naš koncert iz snova. The Roots, John Legend, Mos Def, Talib Kweli, Dead Prez, Common, Jill Scott, Erykah Badu, ujedinjeni Fugeesi i neoženjeni Kanye West. Putem upoznajemo zanimljive likove i umiremo od smijeha. Ovom filmu se uvijek vraćamo. Pripazite na najgluplji i najsmješniji vic ikad ispričan.
Our Vinyl Weighs a Ton
Ovaj dokumentarac ima ocjenu od 100% na Rotten Tomatoesu. 100%!
Stones Throw nam je jedan od najdražih labela, a sjedište mu je na zapadnoj obali SAD-a, u Los Angelesu. Započeo je kao projekt Peanut Butter Wolfa, a postao je internacionalna izdavačka kuća za sve od hip hopa od jazza, funka i psihodelije. Ako je nešto izdano na Stones Throwu, sigurno je dobro. U filmu ćete vidjeti i Snoop Dogga, Talib Kwelija, Mike D-a iz Beastie Boysa koji izgleda kao nečija tetka, Questlovea iz Rootsa, ali i velik broj Stones Throw glazbenika za koje šira javnost ne zna, a trebala bi. Moramo izdvojiti Madliba. Madlib, čovjek bog producent bog, sjedi u naslonjaču i ispija viski dok govori o svom udjelu u stvaranju glazbene povijesti.
Ono što nam nije sjelo u filmu je intervjuiranje Kanye Westa. Dobili smo dojam da je ubačen samo kako bi imali zvijezdu visokog profila koja bi mogla podići gledanost, a sve što smo zapamtili iz njegovih usta je da glazba pokojne producentske legende J Dille “sounds like good pussy”. Kako “dobra mačkica” zvuči? Nemamo pojma.
A Band Called Death
Prije Sex Pistolsa i Ramonesa, postojao je bend čije je ime bilo Smrt. Ili Death. Najbolje. Ime. Ikad. U vrijeme Motownovih uspješnica, u vrijeme disko hitova i zvonerica, nitko nije htio potpisati ugovor s bendom čije je ime bilo Death, a čija je glazba bila glasna. Nikad nisu dobili priliku i bend se raspao prije nego što su uopće počeli s pravim poslom. Film je na američkom box officeu zaradio 0.1 milijun dolara i to uopće ne govori o njegovoj kvaliteti. Ponekad filmovi o glazbenim putovanjima znaju smoriti, ali ovaj dokumentarac je odlično tempiran i traje svega sat i pol. Pogledajte dokumentarac o prvom crnačkom punk bendu ikad, ujedno i prvom punk bendu ikad. Oduševit ćete se njihovim uskrsnućem. Bez obzira volite li ili ne volite punk. Sigurni smo da bi i vaša baka uživala u ovom dokumentarcu. Predivno je vidjeti kako obitelj nikad ne zaboravlja članove koji su napustili ovaj planet.
Sound City
Dave Grohla volimo. Uglavnom. Dave Grohl je bio član Nirvane. Dave Grohl je frontmen Foo Fightersa. Dave Grohl je kralj. Dave Grohl je svirao na tronu jer mu je noga bila u gipsu. E pa Dave Grohl je odlučio i režirati dokumentarac. U dolini San Fernando, između brojnih skladišta, nalazi se Sound City, legendarni studio u kojem su snimali Fleetwood Mac, Neil Young, Metallica, Nirvana i brojni drugi. Studio je “rupa”, ali ima dušu. Ovo nije samo kronika jednog dijela rock povijesti, vidjet ćemo i neke od najvećih zvijezda rock glazbe kako surađuju na novom albumu. Analogno okruženje za digitalan svijet. Montažer je radio na skejterskim filmovima Dogtown i Z-Boys što objašnjava vrhunsku montažu. Nostalgija će vas savladati, a vidjet ćete i kako suvremena glazbena industrija funkcionira.
“Nema knjižare, nema prodavaonice ploča i nema Sound Citya”