voliš sport? voliš film?
Ovi ponajbolji sportski dokumentarci bi mogli zainteresirati i vaše cure. Obećajemo

Sportske dokumentarce bismo mogli gledati vječno, ali problem nastane kada živite s osobom koja ima ženska tjelesna obilježja i ne voli sport previše.
Sportski filmovi često budu jako loši zahvaljujući činjenici da su glumci rijetko sposobni odglumiti veličanstvene sportske podvige. Osim Tom Hardya, on je rasturio u Warrioru. Osim što su priče prečesto predvidljive, još jedan problem sportskih filmova je taj što završe na vrhuncu uspjeha. Osvoji se olimpijska medalja, pobijedi se taj ruski robot od boksača, šut u zadnjoj sekundi u slow motionu donosi pobjedu… Ono što nedostaje je refleksija sportaša na pobjede i poraze, iskreni osjećaji i dublje priče. To nam sve pružaju sportski dokumentarci i zato možemo provoditi dane uz njih.
Uz svaki dokumentarac stavismo i posebnu napomenu za gledanje s curom. Čisto da ne dobiješ jedan od onih “samo buljiš u te glupane što vijaju loptu” govora. Mogla bi se i ona pridružiti u gledanju tih glupana jer je informativno, zabavno i lijepo snimljeno.
Red Army
Hokej je bio najpopularniji sport u Sovjetskom savezu, a Crvena armija je najuspješnija sportska dinastija u povijesti. Slava Fetisov je bio kapetan te momčadi, a priča prati njegovu transformaciju iz nacionalnog junaka u političkog neprijatelja.
Dokumentarac se bavi pitanjima društva, ljudskog ponašanja, politike i suvremene povijesti. Nakon gledanja ove filmčine ćete biti pametniji na svim frontovima, a trebat će vam samo sat i pol da to postignete. Možda vas hladnoratovske priče ne zanimaju, ali bacite oko na odlično editiran trailer. Osvojit će vas.
Gledati s curom ili ne? Ako ju zanimaju kršni Rusi i bacanje u Sibir, svakako
Hoop Dreams
Ovaj dokumentarni film o košarci traje tri sata, ali to vam neće smetati ni sekunde. Ovo je reality show prije reality showova. U početku je trebao biti samo polusatni film za PBS, ali se redatelj Steve James toliko zainteresirao za dvojicu mladića da je odlučio pratiti njihov put punih pet godina, a snimio je više od 250 sati materijala. William Gates i Arthur Agee su dvojica klinaca čiji je san igranje na najvećoj košarkaškoj pozornici svijeta – NBA ligi. Niste čuli njihova imena u istoj rečenici s Michaelom Jordanom ili Shaquille O’Nealom? Nije nekakva tajna da nisu uspjeli, ali ovaj dokumentarac je zabilježio rasne i klasne probleme mladih Afroamerikanaca u obrazovnom i sportskom sustavu. Akademija ga nije nominirala za Oscara i to se smatra jednim od najvećih propusta vezanih uz nominacije što je posebno naljutilo najpoznatijeg filmskog kritičara Rogera Eberta koji je Hoop Dreams proglasio najboljim FILMOM (ne samo dokumentarnim, nego općenito) 1994. godine.
Gledati s curom ili ne? Pod uvjetom da ima koncentracije za film od 3 sata koji ne uključuje eksplozije i ljubavne drame, ovo bi joj mogao postati omiljeni dokumentarac
The Class of ’92

Prepoznajete ovu dvojicu klinaca? (Izvor: Youtube)
U klasi devedezdruge su bili David Beckham, Nicky Butt, Ryan Giggs, Garry Neville, Phil Neville i Paul Scholes. Ne sjećamo se postoji li neka druga generacija koja je ponikla u jednom velikom europskom klubu, a da je više napravila za nogomet. Ajax? Rasprodali se brzo po Europi. Milan? Rijetko koji mladac uspije do prve momčadi u svijetu novca i transfera, a kamoli ostati u prvoj momčadi desetak godina.
Ova fantastična šestorka priča o svojim počecima u dresu Crvenih vragova te o najvećim uspjesima, a dokumentarac se fokusira i na prijateljstvo ove gospode. U dokumentarcu se pojavljuju i Cantona i Zidane, pa čak i Tony Blair. Za svakog ljubitelja Manchestera Uniteda, nogometa i sporta općenito.
Gledati s curom ili ne? Jedan od šestorice Fergusonovih pilića je i David Beckham. Sad ti odluči želiš li slušati njezino uzdisanje kad je Becks na ekranu
Senna
Čini se kako smo za ovu listu birali samo filmove koji su osvajali nagradu Sundance festivala za najbolji dokumentarac, ali to nije namjerno.
Ovaj dokumentarac je zanemario neke prečesto viđene dokumentarne tehnike i uspio je unijeti kinematografsko uzbuđenje u film. Autori su napravili i cijenjeni “Amy” o životu i smrti Amy Winehouse, tako da uspjeh “Senne” nije slučajan. Čak i ako nikad niste bili posebno zagrijani za Formulu 1, čak i ako ste prvi put čuli za Ayrtona Sennu – ovo je dokumentarac koji morate pogledati. To svakako pomaže kada pokušavate natjerati djevojku (ili mamu – ovisi gdje ste u životu) da pogleda “sportski dokumentarac” s vama. Slava, život, smrt i sve između jednog od najvećih vozača svih vremena je prikazano u ovom fenomenalnom djelu.
Gledati s curom ili ne? Svakako. Film je napravljen toliko dobro da se može svidjeti svakome, a oči ne skreću s ekrana niti sekundu zbog kombinacije brzine, osobnih snova i tragedije
Murderball
“Nova definicija hrabrosti” je jedna od onih kratkih kritika koje vidite na filmskim plakatima. Kako i neće biti kada film prati paraplegičare koji igraju pravi rugby. Rugby u kolicima. Zvan “murderball”, ali to nije baš atraktivno za sponzore pa ga službeno ne zovu tako. U ovom filmu nećete doživjeti sportaše kao žrtve već kao prave sportaše i gledat ćete njihove pripreme za Paraolimpijske igre 2004. godine. Oni otvoreno pričaju o svojim ozljedama, kompetitivnosti, seksualnim životima i ljubavi prema igri. Za ove sportaše nećete čuti često, nećete čitati o njihovim uspjesima, ali oni postoje i ovaj dokumentarac je svjedočanstvo tome.
Gledati s curom ili ne? Ovo je onaj film koji ne smijete predlagati (jer će ga u startu odbiti) već ga samo trebate početi gledati dok je ona u blizini. Nakon nekoliko minuta će već sjediti pored vas, pokrivena dekom, očiju zaljepljenih za ekran
Once in a lifetime
Nogomet u Americi napokon dostiže ostale sportove po popularnosti, ponajviše zahvaljujući nogometnim zvijezdama koje se odlučuju na igranje “preko bare”. Val je pokrenuo David Beckham, Thierry Henry je igrao za New York Red Bull, a sada su aktivni Steven Gerrard, Didier Drogba, Frank Lampard, David Villa, Kaka i brojni drugi igrači… Mislite da je to najbolje što je američki “pravi” nogomet vidio? U sedamdesetima su članovi jedne momčadi bili Pele, Carlos Alberto, Franz Beckenbauer, Johan Cruyff… Ovo je dokumentarac o prvom valu popularizacije nogometa u SAD-u (drugi je bio Svjetsko prvenstvo 1994. godine) i zvjezdanom statusu kluba prikladno nazvanog New York Cosmosa koji bi sigurno uspio u svojoj namjeri da progura nogomet u prvi plan da nije naletio na financijske probleme i rušenje tadašnje nogometne lige. Pele i ekipa su bili rock zvijezde, a sam pogled na trailer nas iznenađuje kada vidimo koliko ljudi je pratilo neke nogometne utakmice.
Film ima i jedan od najboljih taglineova ikad.
“Goals. Greed. Girls… And that’s just the first half.”
Gledati s curom ili ne? Pele i ekipa su bili rock zvijezde. Koja cura ne voli rock zvijezde?
Pumping Iron
Kažu da je ovaj film lansirao Arnoldovu karijeru. U traileru ćete vidjeti dvojicu macho Afroamerikanaca koji kažu “beautiful body” za Arnoldovu figuru. Ovo je prvi film koji je skrenuo pažnju na svijet profesionalnog bodybuildinga. Film je izdan 1977. godine i sasvim sigurno će vam se svidjeti iz nostalgičnih poriva, bez obzira što vjerojatno niste bili ni rođeni u to vrijeme. Jednom kad uronite u događaje kao što su Švarcijeve pripreme za šesto osvajanje naslova Mr. Olympia, nećete ni primijetiti koliko je film zapravo star. Ako pripazite na aktere, vidjet ćete i Lou Ferrigna koji je postao televizijski Hulk. Jako je čudno vidjeti Conana, Terminatora i policajca u vrtiću kao dvadesetineštogodišnjaka, ali onako… dobro čudno.
Gledati s curom ili ne? Da su ovo osamdesete kada je “veće” nužno bilo i “bolje”, svakako. Nismo sigurni da se današnje cure lože na Švarciku (jer da se lože, zašto bi bile s nama?), ali moglo bi proći jer je nevjerojatno vidjeti Arnieja mladog
Dogtown and Z-Boys
Ako ste zainteresirani za rast skateboarding kulture, nemojte pogledati spimpanu hollywoodsku verziju “Lords of Dogtown” već posvetite svoje vrijeme ovom dokumentarcu. Puno zabavniji i informativniji od hollywoodske šminke, a Sean Penn je narator… Film prati Zephyr ekipu koja je popularizirala skateboarding. 2001. godine je osvojio nagradu publike na Sundanceu, a i nagradu za najbolju režiju. Što će reći – ne moraš imati svoj skejt (ili “sidewalk surfboard” kako su ga prije zvali ili j**eni “longboard” koji svi sad imaju) da bi uživao u ovom filmu.
Gledati s curom ili ne? Samo im recite da se radi o ekipi iz “Lords of Dogtown” i već će početi sliniti. Šanse da je neka cura pogledala ušminkanu verziju su ogromne. Sad je vrijeme da joj pokažeš pravu stvar
ESPN’s 30 for 30
Ako vam ova lista nije dovoljna, a želite gledati kvalitetne sportske dokumentarce, svakako bacite oko na ESPN-ov serijal 30 for 30. 30 redatelja prikazuje 30 priča u dokumentarnoj formi, a serijal je bio toliko uspješan da je doživio proširenje i sada ima više od 80 dokumentarnih filmova uključenih u 30 for 30 ESPN-ov serijal. Većina dokumentaraca je o američkim sportovima i sportašima, ali mogu se pronaći i filmovi kao što su:
“Once Brothers” o Domovinskom ratu i odnosu Vlade Divca i Dražena Petrovića
“The Two Escobars” o nogometašu Andresu Escobaru i glavešini trgovine drogom Pablu Escobaru te ispreplitanju nogometa i kriminala u Kolumbiji devedesetih gdje je Andres Escobar ubijen nakon postizanja autogola na Svjetskom prvenstvu u Americi 1994. godine
“Unmatched” o rivalstvu Chris Evert i Martine Navratilove
Mi smo počeli sa “malo manje američkim” dokumentarcima iz serijala i onda smo se navukli i pogledali smo gotovo sve – od rivalstva Reggie Millera s New York Knicksima, preko karijere Bo Jacksona u baseballu i američkom nogometu pa sve do utjecaja NWA hip hop grupe na svijet američkog nogometa, ali i svijet općenito u devedesetim godinama prošlog stoljeća.