Poklanjamo...
10 najboljih božićnih pjesama
Popis donosi šaroliki pregled nekoliko blagdanskih glazbenih minuta koje su nam, više ili manje, obilježile djetinjstvo. Uz eklektičnu listu 10 najgorih skladbi koje su vas mogle snaći za Božić, evo i jedne s ponešto kauboja, ponešto zelenih-zlikavaca, pokojeg punkera i par glazbenih bogova.
Po želji, bacite oko i na 10 najgorih božićnih pjesama.
1. Bing Crosby & Ella Fitzgerald. White Christmas
Rijetko se na listama ponavljaju ista imena, a ova, eto, u dva navrata pati od tog problema. Stihovi Irvina Berlina ušli su u glazbene i filmske leksikone i povijesti kao najtoplija božićna poezija što ne bi bilo moguće da nije bilo Binga Crosbya kojem je dodijeljena tek kasnije.
Uz nekoliko promjena početnih stihova i samih vokala autora, Crosby je pjesmu kakvu danas kategoriziramo kao evergreen snimio u samo 18 minuta za istoimeni film iz 1954. koji je ujedno postao i najgledaniji film te godine. Godinu ranije, 1953. snimio je duet za tu pjesmu s crnim slavujem Ellom Fitzgerald i zacementirao je u Svemiru kao neprikosnoveni božićni klasik bez premca, posebice uz ova dva topla i snažna jazz vokala. Ako ste sretnik s gramofonom i, manje vjerojatno, s ovom pjesmom na nekom starom vinilu, znat ćete u čemu je čar kada se zavrti pored mirisne jelke.
2. Bing Crosby & David Bowie – The Little Drummer Boy / Peace On Earth
Bing Crosby, legenda koju su mnogi honorirali, ali ga je većina izmasakrirala stravičnim obradama „White Christmas“ (provjerite našu listu najgorih božićnih pjesama), pred kraj je života snimio specijal na kojem je među brojnim glazbenicima ugostio i Davida Bowiea.
Androgini karizmatik nakratko se primirio, skinuo šminku i počešljao se, a zatim reinterpretirao s Crosbyem The Little Drummer Boy / Peace On Eart. Dvije glazbene legende iz različitih svjetova zbilja izgledaju kao bliski susret različitih vrsta, ali u bizarno uvjerljivoj i umirujućoj simbiozi. Zanemareni dragulj adventa. Zanimljivo je reći da je Crosby preminuo pet tjedana nakon ove izvedbe 1974.
3.Snijeg svud pada (Sretan Božić svakome)
Iako smo se naslušali i divne veselice s prizvukom melankolije Snow is Falling (Merry Christmas Everyone) Shakin’ Shaky Stevensa, obrada Fantoma Snijeg svud pada (Sretan Božić svakome) iz post-ratne 1995. obilježila je božićne blagdane svakoj duši rođenoj nakon 1975. godine.
Rockabilly bend bez glasovnih mogućnosti, ali i, brat bratu, bez imalo sluha ostavili su nam traga u djetinjstvu kao debela čizma na snijegu na selu svojim blesavo zaraznim stihovima okićenih dozom countrya i prstohvatom bugi-vugija. Vremeplov u trashy devedesete i vrijeme kad smo manje zabrijavali na peglanje kartica, a više na druženje na gradskim ulicama i trgovima…
4. Cowboy Christmas Ball – The Killers
Opet The Killers s božićnim humanitarnim singlom, ali ovoga puta u obradi pjesme “The Poet-Ranchman of Texas” koju je 1890. godine napisao Larry Chittenden. Uz pokoju promjenu stiha, jake udarce bubnja i dobru dozu dionica westernskih poskočica i pretjerivanje s ksilofonom, bend je napravio genijalnu fuziju divljeg, divljeg Zapada i Božića.
Prilagodljivi Brandon Flowers razvukao je svoju dikciju i izgovor u urnebesnoj kombinaciji žanrova koje samo možemo vidjeti na daskama kakvog kičastog mjuzikla ili u postmodernističkom spotu kakvog je četvorka priredila. Pjesma dobija novu dimenziju i upisuje se među instant-klasike božićnih praznika tipičnom westernovskom fotografijom i ikonografijom, ali i genijalnim ubacivanjem robota koji spašavaju dan.
5. Silent Night – Christopher Lee
Najveći motherfucker u svijetu showbiza jest, djeco draga, gospodin-Njegovo-Veličanstvo-božanstvo-Sir Christopher Lee. Dakle, 90-ogodišnja legenda počeo je glumiti s 24 godine, a otad je snimio 246 filmova za što je Guinessov rekorder kao glumac s najviše filmskih uloga svih vremena. Uzmimo u obzir da se ovaj Bog u Drugom svjetskom ratu borio s francuskim snagama, a obučen je za vojnog pilota u Južnoj Africi, da bi nakon rata u obavještanoj službi pratio djelovanje nacista.
Među filmskim ulogama (najćešće zlikovaca) gdje je, između ostaloga, briljirao kao grof Drakula, glumio u Star Warsu (Klonovi napadaju i Osveta Sitha), Jamesu Bondu, trilogiji Gospodara prstenova kao Saruman – čarobnjak nad čarobnjacima i aktualnoj trilogiji Hobbit i redovito bio drugar Tima Burtona… Hoćemo dalje ili su gaće odavno mokre?
E, pa, dragi naši, za sam kraj, u 90. godini Sir Lee je snimio božićne singlove. Hoćete li još bolje? Božićne metal singlove! Godinama surađujući s metal glazbenicima, snimajući metal albume i primivši brojne žanrovske nagrade, pokazao nam je drugu stranu metala i Božića kao narativni tenor u melodično-zaraznim obradama klasika The Little Drummer Boy and Silent Night.
6. The Killers – Don’t Shoot Me Santa
Svoju tradiciju lansiranja božićnih singlica The Killers su započeli 2006. godine, a najbolja među njima jest druga po redu „Don’t Shoot Me Santa“ bizarno-začudnog naslova. Ali čekajte da pjesma krene i da poslušate prepirku mahnitog Djedice koji namjerava upucati serijskog ubojicu iz zabave.
Pjesma tipične božićne strukture i melodije obojena je veselim lirskim natjerivanjem i začinjena porcijom mariachija preslikanim u nevjerojatno simpatično-komičan spot. Najzarazniji popularni blagdanski refren koji ste mogli čuti zaslužuje mjesto na popisu najboljih uradaka kategorije.
7. Božić dolazi – Diletanti
„Nema Božića bez diletanata“, kaže pravo komentator na Last.fm-u pod pjesmom Božić dolazi. Da, pjesmom istog naslova kao i šareni proljev Srebrnih krila&prijatelja (kronera) .
Prvi akordi ove oksimoronske nabrijane punk-tužaljke otipkani na crno-bijelim tipkama klavira prolivenog bambusom smiješanih u najlon vrećici ne daju na prvu naslutiti da zagrebački momci spremaju himnu nad domaćim uličnim himnama. U manje od tri minute oslikali su potpunu sliku hrvatskih momaka za Badnjak – vrebanje francuske, motanje dragih prijatelja u božićne lampice, gutanje pivkana s prijateljima na ulici… bez nje. Kombinacija vrtićkih nota sa jadikovkama uplakanog nesretnika dok prebire dva akorda u cjelini bez metrike čine najdraže blagdansko treš izdanje.
8. What’s This – Jack Skellington (Danny Elfman)
Još jedan mračni, ali groteskno privlačan antijunak koji je postao dijelom popularne i filmske kulture zbog tvorca Tima Burtona, u Predbožićnoj noćnoj mori (Nightmare Before Christmas) uvukao se u kožu filmoljupcima svojim songovima o „pravljenju Božića“ kojeg ‘oteo’ od Bijeda Božićka (Sandy Claws).
Danny Elfman udahnuo je glas neodoljivom kosturku u prugastom fraku, učinivši ga zaštitnom maskotom kuštravog redatelja, a pjesmu „What’s This?“ u stilu Dr. Seussa (autora Grinča) pretvorio u prekrasno kičastu tjeralicu motiva tijekom koje lomimo jezik, ali i pjevušimo ponavljajuću frazu: „What’s This?“. Filmska fotografija koja kombinira Grinča i (Burtonovog) Batmana daje dodatnu podlogu vrćenju teme filigranski ispletenog ritma i rime intrigantne najmlađima i onima puno starijima koji su odrastali uz prvu fazu stvaralaštva Tima Burtona kojoj je kraj označio upravo ovaj film.
9. Kako je Grinč ukrao Božić?
Malo je tko odrastao bez božićnih animiranih filmova prikazivanih subotama i nedjeljama prijepodne prije silnih repriza holivudskih uspješnica, a jedan od njih jest polusatni zeleni začin božićnom ugođaju – Grinč. Naravno, govorimo o genijalnoj sinkroniziranoj verziji čiji je prepjev naslovne teme „Baš si jadan mister Grinč…“ znao svaki klinac i zavolio zelenog anti-junaka koji nije volio taj odvratni Božićni duh.
10. Another Rock&Roll Xmas – Paul DiAnno
Iako će mnogi posrnuti pa reći da su Maideni obradili ovu pop-uspješnicu Garya Glittera, bio je to Paul DiAnno, priv i lošiji vokal Maidena. Pjesmu je obradio 1996. za kompliaciju božićnih metal pjesama “Santa Claus Goes Heavy Metal” i postigao onaj divan i rijetki moment kada od lošeg originala učini odličnu obradu koja postaje dijelom prosinačkog rituala mnogih od nas. Na istoj je kompilaciji otpjevao i „White Christmas“ – potpuno nevrijedno spomena.